Kamala Harris nyilatkozott a háborúról, Nagy a nyomás
Kamala Harris alelnök szerint „Izraelnek joga van megvédeni magát … és nem mindegy, hogyan teszi”. Harris megjegyzései azt követően hangzottak el, hogy csütörtökön Washingtonban találkozott Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnökkel.
„Itt az ideje, hogy ez a háború véget érjen, mégpedig úgy, hogy Izrael biztonságban legyen, az összes túszt szabadon engedjék, a gázai palesztinok szenvedése véget érjen, és a palesztin nép gyakorolhassa a szabadsághoz, a méltósághoz és az önrendelkezéshez való jogát” – mondta Harris.
Nagy a nyomás Kamala Harris-en
Mióta Harris vasárnap elindította kampányát, a de facto demokrata elnökjelöltre nagy nyomás nehezedik, hogy pontosabban meghatározza álláspontját a Hamász ellen a Gázai övezetben zajló, immár tizedik hónapja tartó izraeli háborúról.
Kamala Harris elmondta, hogy a Netanjahuval folytatott beszélgetése „őszinte” volt, és sürgette őt, hogy folytassa a többlépcsős terv kidolgozását a sűrűn lakott Gázai övezetben folyó háborúk visszaszorítására, a túszok szabadon bocsátására és arra, hogy a gázai palesztinok folytathassák mindennapi életüket.
„Reményteli mozgások történtek, és a megbeszélések biztosítják a megállapodást erről az egyezségről” – mondta. „És ahogy az imént mondtam Netanjahu miniszterelnöknek, itt az ideje, hogy ez az alku létrejöjjön”.
„Tehát mindenkinek, aki tűzszünetet követel. És mindenkinek, aki békére vágyik. Látlak és hallak benneteket….Hozzuk haza a túszokat. És nyújtsunk nagy szükségű segítséget a palesztin népnek.”
A találkozóra Netanjahu és az izraeli delegáció polarizáló washingtoni látogatása közepette került sor.
Miközben Netanjahu szerdán a kongresszus együttes ülésén beszélt, több ezer palesztinbarát tüntető gyűlt össze az amerikai Capitolium előtt, hogy tiltakozzon a látogatása és Amerika Izraelnek nyújtott támogatása ellen. A tüntetők szobrokat rongáltak meg és amerikai zászlókat égettek el, amelyeket palesztin zászlókkal helyettesítettek.
„Elítélek minden olyan személyt, aki kapcsolatba kerül a Hamász brutális terrorszervezettel, amely megesküdött Izrael állam megsemmisítésére és a zsidók megölésére” – mondta Kamala Harris a tüntetésekről szóló nyilatkozatában csütörtökön korábban. „A Hamász-párti graffitik és retorikák visszataszítóak, és nem tűrhetjük el őket nemzetünkben”.
„Mindannyian ítéljük el a terrorizmust és az erőszakot” – mondta Harris, miután csütörtökön találkozott Netanjahuval. „Tegyünk meg mindannyian mindent, amit csak tudunk, hogy megakadályozzuk az ártatlan civilek szenvedését. És ítéljük el az antiszemitizmust, az iszlamofóbiát és mindenféle gyűlöletet. És dolgozzunk azon, hogy egyesítsük országunkat”.
Biden megbeszélést tartott Netanjahu-val
Biden és Netanjahu a nap folyamán korábban kétoldalú megbeszélést folytatott az Ovális Irodában, majd a két államfő találkozott az amerikai túszok családjaival.
„Valószínűleg optimistábbak vagyunk, mint a november végi, december eleji első szabadulási kör óta, amikor valamivel több mint 100 izraeli túszt engedtek szabadon” – mondta Jonathan Dekel-Chen, akinek fia, Sagui jelenleg is túszként van fogva Gázában.
„Abszolút elkötelezettséget kaptunk a Biden-kormányzattól és Netanjahu miniszterelnöktől, hogy megértették, milyen sürgős ez a pillanat most, hogy nem vesztegetik az időt, és hogy a jelenlegi állás szerint befejezik ezt az alkut”.”
A Hamász által ellenőrzött Gázai övezet egészségügyi minisztériuma szerint a Hamász október 7-i, Izrael elleni támadása óta több mint 39 ezer palesztin halálos áldozatról számoltak be. A bejelentett halálos áldozatokon kívül nagyjából 90 000 palesztin sérültet jelentettek.
Körülbelül 1800 ember halt meg a Hamász 2023. október 7-én Izrael ellen intézett brutális meglepetésszerű támadásában, amely kiváltotta az izraeli katonai behatolást – írja a cnbc.
„Ami az elmúlt kilenc hónapban Gázában történt, az pusztító” – mondta Kamala Harris. „Nem nézhetünk félre e tragédiák láttán. Nem engedhetjük meg magunknak, hogy elzsibbadjunk a szenvedéstől. És én nem fogok hallgatni.”