Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 17

Jön a Harris-korszak? – Harris és Donald Trump első vitája

A republikánus Donald Trump és a demokrata Kamala Harris alelnök kedd este készült először találkozni az amerikai elnökválasztási kampány egyetlen tervezett vitáján, ami kulcsfontosságú pillanat a szoros küzdelemben.

A 21 órakor (szerdán 0100 GMT) kezdődő, országos televíziós közvetítésű vitára mindössze nyolc héttel a november 5-i választás előtt kerül sor, és napokkal azelőtt, hogy egyes államokban megkezdődik az előrehozott szavazás.

Trump volt elnök azt mondta, hogy szembe fogja állítani a baloldali politikát, amelyet Harris a 2020-as sikertelen elnökjelöltségi pályázatában javasolt, a mostani, centristább álláspontokkal.

„Nem tudja, mire számítson. Az évek során minden politikáját megváltoztatta” – mondta az NBC Newsnak adott telefonos interjújában.

Harris jelezte, hogy fel fogja hívni a figyelmet Trump hazugságra való szokására.
„Donald Trumpnak komoly problémája van az igazsággal” – írta kedd reggel egy közösségi médián közzétett bejegyzésében. Kampánya közzétett egy hirdetést, amelyben Barack Obama volt elnök látható, aki nevetségessé teszi Trump hamis állításait a rendezvényein a tömeg méretéről.

Harris a kampánytanácsadók szerint arról is beszélni fog, hogy milyen tervei vannak az amerikaiak napi kiadásainak csökkentésére.

A találkozó különösen fontos Harris számára, mivel a közvélemény-kutatások szerint a valószínű szavazók több mint negyede úgy érzi, hogy még nem tud róla eleget.
A vita lehetőséget kínál Harrisnek, aki korábban ügyész volt, hogy érveket sorakoztasson fel Trump ellen, akinek bűncselekményekért elítélt, a 2021. január 6-i, az amerikai főváros elleni támadásban elítélt támogatóinak szókimondó támogatása és gyakori valótlanságai bőséges termékeny talajt kínálnak.

ELSŐ TALÁLKOZÁS


Ez lesz az első alkalom, hogy a két jelölt találkozik, és azt követően következik, hogy Trump és szövetségesei hetek óta személyes támadásokat intéznek Harris ellen, amelyek között rasszista és szexista sértések is szerepelnek.
Trump tanácsadói és republikánus kollégái arra biztatták, hogy a demokrata Joe Biden elnöksége alatt bekövetkezett magas inflációra és bevándorlásra összpontosítson, bár idén mindkettő drámaian visszaesett.

„Készen áll arra, hogy arról beszéljen, miért volt jobb az élete, amikor ő volt hivatalban” – mondta Lara Trump, a jelölt menye a CNN-nek.

Az elnökjelölti viták nem feltétlenül változtatják meg a választók véleményét, de átalakíthatják a verseny dinamikáját. Biden júniusi, Trump elleni teljesítménye annyira káros volt, hogy végül arra késztette, hogy feladja a kampányát.

Egy olyan versenyben, amely ismét több tízezer szavazaton múlhat néhány államban, a közvéleményben bekövetkező kis elmozdulás is megváltoztathatja a végeredményt. A New York Times által összeállított közvélemény-kutatási átlagok szerint a két jelölt gyakorlatilag holtversenyben áll abban a hét csatatérállamban, ahol valószínűleg eldől a választás.
„Kamala Harris többet nyerhet, és többet veszíthet”, mivel sok választó számára még mindig kevésbé ismert – mondta Mitchell McKinney, az amerikai elnökválasztási vitákkal foglalkozó bizottság korábbi tanácsadója.

A nézők azt fogják keresni, hogy hol áll a különböző kérdésekben. De legalább ennyire fontos lesz az is, hogy hogyan viselkedik majd a már jól ismert Trumppal szemben.
„A legutóbbi 15 alkalommal, amikor láttam őt, súgógépre beszélt, szóval érdekes lesz látni, hogyan kezeli a kérdéseket” – mondta Dave Boligitz, egy philadelphiai kórházi adminisztrátor.

NÉMA MIKROFONOK

A 90 perces vitára, amelynek házigazdája az ABC News, a philadelphiai National Constitution Centerben kerül sor. A kampányok megállapodásának megfelelően nem lesz élő közönség, és a mikrofonok elnémulnak, amikor nem valamelyik jelölt kerül sorra.

Harris csütörtök óta készül Pittsburghben, ahol próbafelvételeket tartanak egy színpadon, ahol fényekkel teremtik meg a vitakörnyezetet.

Trump a felkészülés során a tanácsadókkal folytatott informális beszélgetésekre, kampánymegjelenésekre és médiainterjúkra támaszkodott, Tulsi Gabbard volt demokrata kongresszusi képviselőnő – aki 2019-ben egy demokrata elnökjelölti vitán emlékezetesen ellenséges szóváltást folytatott Harrisszel – pedig tanácsokat adott.
Egy újságírókkal folytatott telefonbeszélgetésen Gabbard azt mondta, hogy Trump ugyanúgy fogja kezelni Harrist, mint bármely más ellenfelét.

„Trump elnök tiszteli a nőket, és nem érzi szükségét, hogy lekezelő legyen, vagy másképp beszéljen a nőkkel, mint ahogyan egy férfival beszélne” – mondta.

Bár minden személyes kereszttűz bőséges figyelmet kap majd, a két rivális valószínűleg témák miatt is csetepatéba keveredik majd.

Harris és a demokraták számára az abortusz 2022 óta kiemelt téma, amikor az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága – három Trump-jelölt által vezetett – széles körben népszerűtlen döntésével megszüntette az eljáráshoz való országos jogot.

Harris arra is törekedett, hogy Trumpot a Project 2025 nevű konzervatív politikai tervezethez kösse, amely többek között a végrehajtó hatalom kiterjesztését, a környezetvédelmi szabályozások megszüntetését és az abortusztabletta államhatárokon át történő szállításának illegálissá tételét javasolja.
Trump változó retorikát kínált az abortuszról, miközben elhatárolódott a Project 2025-től, annak ellenére, hogy számos korábbi tanácsadója részt vett az erőfeszítésben.

Trump várhatóan kiemeli majd Harris korábbi – azóta már megtagadott – támogatását a baloldali álláspontok, például a történek betiltása mellett, és ezzel vagy megingónak, vagy álruhás szélsőséges liberálisnak állítja be. (Reuters)