
James Boasberg bíró ellenáll -Trump adminisztrációja bajba kerülhet?
A Fehér Ház figyelmen kívül hagyja az illegális kitoloncolások ellen hozott bírósági határozatokat. Éppen ezért James Boasberg szövetségi bíró büntetőjogi vádemelést fontolgat a Trump-adminisztráció tagjai ellen.
Donald Trump amerikai elnök és James Boasberg szövetségi bíró valószínűleg soha ebben az életben nem lesznek többé barátok. A washingtoni vezető jogász egyre inkább az amerikai igazságszolgáltatás egyes részeinek a Fehér Házban az elnök és környezete mindenhatósági fantáziája elleni harcának szimbólumává válik. Amit láthatunk az egy epikus csata a jogállamiság elvei, az igazságszolgáltatás függetlensége és az elnöki hatalom korlátai felett.
Míg számos jogász, demokrata politikus és a nagy tévécsatornák kommentátora bátor hősként ünnepli Boasberget, Trump és támogatói vagy „radikális baloldali dióként” vagy „bajkeverőként” sértegetik. Pedig Boasberg csak egyszerüen a munkáját végzi.
A konfliktus legutóbbi fordulatában a bíró jelentős eszkalációval fenyegette meg a Trump-kormányzatot: azt állítja, hogy fontolóra veszi az amerikai igazságügyi minisztérium képviselői elleni büntetőeljárás megindítását a bíróság megsértése miatt. Megfigyelők szerint Trump emberei pénzbírságot kaphatnak, vagy akár börtönbe is kerülhetnek.
Trump – Alkotmányos válság?
Az Amerikai Egyesült Államok már az alkotmányos válság küszöbén áll: több olyan ügyben, amikor emberi jogi szervezetek vagy az érintetteket képviselő ügyvédek sikeresen megtámadták az emberek Latin-Amerikába deportálását. A kormány megpróbálja megkerülni a bírák döntéseit. Trump a bíróságok támadásával egyértelműen hatalma határait akarja próbára tenni – állítja a német Spiegel politiai magaziban megjelent írásában Roland Nelles.

Trump balszerencséje, hogy több amerikai bíró nem hajlandó elfogadni a deportálásokat, és kiáll a jogállamiság mellett. Boasberg bíró ebben a csatában az egyik legfontosabb láncszem. Valamivel több mint négy héttel ezelőtt a Trump-adminisztráció az Alien Enemies Act nevű törvény alapján több mint 200 állítólagos súlyos bűnözőt repített a hírhedt el salvadori Cecot börtönbe egy titkos akció keretében. Boasberg még aznap rövid időn belül betiltotta a járatokat, mert a férfiaknak lehetőséget kellett volna-e adni a meghallgatásra. De a Trump-adminisztráció láthatóan továbbra is engedélyezte a gépek felszállását Texasból, vagy legalábbis nem tett semmit, hogy megforduljanak.
Boasberg szeretne a dolog végére járni, és ki akarja deríteni, hogy a kormányból pontosan kik és mikor tudtak a járatokról, és ki az, aki esetleg szándékosan figyelmen kívül hagyta az utasításait. Időközben Washington DC-ben a tárgyalótermében többször tárgyalták a robbanásveszélyes ügyet, és a legfelsőbb bíróság döntése is megszületett. A Legfelsőbb Bíróság bírái egyetértettek Boasberggel a legfontosabb kérdésekben. A kormány jogászai azonban kitartóan megtagadják a jogsértések elismerését. Ehelyett Boasberget, akit valójában konzervatívnak tartanak, és akit George W. Bush elnök nevezett ki egykor szövetségi bírónak, Trump hívei a bűnözők szimpatizánsaként gyalázzák. Donald Trump még Boasberg felelősségre vonását is kérte az Egyesült Államok Kongresszusától.
Boasberg azonban nem hajlandó meghajolni a nyomásnak, amint azt a Trump-adminisztrációval szembeni közelmúltbeli fenyegetés is világossá teszi. Ha hamarosan ténylegesen felszólítja az Igazságügyi Minisztériumot, hogy indítson büntetőeljárást egyes kormányzati alkalmazottak – például ügyvédeik – ellen, az a felelős miniszter, Pam Bondit is kényes helyzetbehozhatja. Lehet, hogy ezután büntetőeljárást kell indítania saját kormánya alkalmazottai ellen?
El Salvadorba deportálás
Trump és hívei továbbra is makacskodnak. Annak ellenére, hogy Maryland állam szövetségi bírója többször kérte egy családapa illegális El Salvadorba deportálásának visszafordítását, a kormány kitartóan megtagadja, hogy bármit is tegyen a férfiért. Kilmar Ábrego García soha többé nem fog „békés életet élni az Egyesült Államokban. Ezt jelentette be Karoline Leavitt Trump szóvivője. Állítólag az MS-13 banda tagja és „terrorista”. El Salvador elnöke, Bukele egy nappal korábban már elutasította a férfi hazaszállítását Trumpnál tett látogatása során a Fehér Házban. Kormányzata azt is megtagadta, hogy Chris Van Hollen marylandi demokrata szenátor meglátogassa Garcíát a Cecot börtönkomplexumban.
Trump és tanácsadói nyilvánvalóan abban reménykednek, hogy egy mérföldkőnek számító ítéletben általános zöld utat kapnak agresszív kitoloncolási gyakorlatukhoz a túlnyomórészt konzervatív bíráktól – szögezi le végezetül a szerző.