2025 február 05

Izrael nyerhet, a palesztinok veszíthetnek Trump új külpolitikai tervével

Donald Trump második elnöki ciklusa merész külpolitikai lépésekkel kezdődött: miután bejelentette, hogy szeretné Kanada csatlakozását az Egyesült Államokhoz, Grönland megszerzésére tett javaslatot, és még Panamát is invázióval fenyegette, most egy újabb meghökkentő tervvel állt elő. Az amerikai elnök a Gázai övezet teljes lakosságának kitelepítését, majd az övezet luxusüdülőközponttá alakítását javasolta.

De milyen esélyei vannak ennek az ötletnek? Nézzük meg közelebbről!


Trump elképzelése: egy új világ Gázában

A keddi sajtótájékoztatón Donald Trump egyértelművé tette, hogy szerinte Gáza egy „romhalmaz”, amelynek teljes újjáépítése akár 15 évbe is telhetne. Az elnök szerint azonban nincs értelme a helyreállításnak, mivel a palesztin lakosok szerinte „csak azért mennek haza, mert nincs máshová menniük”.

Trump tervének két alappillére:

  1. Palesztinok kitelepítése – Az amerikai elnök azt javasolja, hogy az Egyesült Államok vásároljon földterületeket Egyiptomban és Jordániában, ahová áttelepítenék Gáza jelenlegi 2,2 millió lakosát.
  2. Luxusprojekt Gázában – A kitelepítés után az övezetet megtisztítanák a több ezer fel nem robbant bombától, majd üdülőközpontokká alakítanák, amely az amerikai és izraeli befektetők számára új lehetőségeket teremtene.

Ez a javaslat azonban nemcsak politikailag, hanem jogilag és humanitárius szempontból is rendkívül ellentmondásos.


Nemzetközi jogi akadályok és politikai buktatók

A Genfi Egyezmények egyértelműen tiltják a lakosság tömeges kitelepítését egy háborús övezetből. Noha az Egyesült Államok világpolitikai vezető hatalomként elméletben figyelmen kívül hagyhatná ezt a tiltást, az ilyen lépés súlyos nemzetközi felháborodást váltana ki.

További akadályok:

  • A palesztin lakosság ellenállása – A gázai lakosok többsége nem akarja elhagyni otthonát, különösen egy erőszakos kitelepítés árán.
  • A Hamász és más fegyveres szervezetek reakciója – A Hamász és más palesztin frakciók egyértelművé tették, hogy bármilyen kitelepítési kísérlet újabb háborút idézne elő.
  • Egyiptom és Jordánia elutasítása – Mindkét ország határozottan ellenzi az ilyen jellegű betelepítést, hiszen már így is jelentős palesztin menekültpopulációval rendelkeznek.
  • Az amerikai közvélemény megosztottsága – Bár Trump szavazóbázisának jelentős része nem támogatja a palesztin ügyet, egy amerikai katonai beavatkozás Gázában vérfürdőbe torkollhatna, amely elidegenítheti a háborús konfliktusokkal szemben érzékeny közvéleményt.

Izrael szempontjai: Netanjahu nyertese lehet Trump tervének

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök számára Trump javaslata különösen előnyös lehet. Az izraeli szélsőjobboldali politikai csoportok évek óta hangoztatják, hogy Gázát teljes mértékben izraeli ellenőrzés alá kellene vonni, és a palesztin lakosságot más országokba kellene telepíteni.

Izrael számára Trump terve előnyös, mert:

  • Megszabadulhatna a palesztin lakosságtól – Az övezet feletti ellenőrzés így akadálymentes lenne.
  • Amerikai finanszírozással történhetne az újjáépítés – Izraelnek nem kellene saját erőforrásait felhasználni a terület fejlesztésére.
  • Egy stratégiailag fontos üdülőövezetté válhatna Gáza – Trump elképzelése szerint az amerikai és izraeli befektetők számára lehetőség nyílna egy új gazdasági központ kiépítésére.

A világ reakciója: Trump újabb diplomáciai viharba keveredhet

Trump korábbi közel-keleti politikája, például az Ábrahám-egyezmények, már bizonyította, hogy képes merész diplomáciai lépésekre. Azonban Gáza lakosságának kitelepítése teljesen új szintre emelné az amerikai külpolitika kockázatait.

Nemzetközi reakciók:

  • ENSZ és EU – Biztosra vehető, hogy az ENSZ és az Európai Unió határozottan elítéli majd Trump javaslatát.
  • Közel-keleti országok – A régió vezetői, beleértve Szaúd-Arábiát és Törökországot, valószínűleg élesen elutasítják az ötletet.
  • Oroszország és Kína – Az USA ellenfelei geopolitikai előnyt kovácsolhatnak Trump tervéből, miközben növelik befolyásukat a Közel-Keleten.

Összegzés: Lehetséges vagy csak politikai PR-fogás?

Bár Donald Trump számos meglepő diplomáciai húzással bizonyította, hogy képes formabontó megoldásokra, Gáza teljes kiürítése és izraeli-amerikai luxusprojektként való újjáépítése egyelőre több kérdést vet fel, mint amennyit megoldana.

Kulcskérdések:

  • Valóban komolyan gondolja Trump a tervet, vagy csak politikai figyelemfelkeltésről van szó?
  • Hogyan reagálnak az érintett felek, és van-e reális esély a megvalósításra?
  • Milyen következményekkel járhat a világpolitikában az Egyesült Államok újabb beavatkozása a Közel-Keleten?

Egy biztos: Trump terve már most hatalmas visszhangot keltett, és a következő hónapokban kiderül, hogy ez egy megvalósítható stratégia vagy csupán egy újabb merész kijelentés.