Izgalmas esténk lesz
A tegnapi nap folyamán új történelmi csúcsra száguldott az S&P500 részvényindex. Az irányadó amerikai részvényindexnek csak néhány tizedszázalék volt hátra a 4000 pontos szint eléréséhez. Egy évvel ezelőtt ilyenkor, ha valaki azt mondja, hogy ma erről lehet cikket írni, akkor valószínűleg kinevetjük. És mégis: a koronavírus fiskális és monetáris megoldásába vetett hit meghozta az eredményét. Ráadásul már oltanak a koronavírus ellen, ami meg egészségügyi, tudományos értelemben szenzáció. Mindenesetre tegnap a nap végére kicsit elbizonytalanodtak a tőzsdék, és végül egy technikai elemzés szempontjából nem sok jóval kecsegtető gyertyával zártak a tengerentúlon.
Infláció és hozamemelkedés: erősödő félelmek
A mai napon azonban aligha a technikai elemzésen lesz a hangsúly. Magyar idő szerint este 7 órakor ugyanis kamatdöntő ülést tart az amerikai jegybank, a Fed. A befektetők várakozása az, hogy az irányadó kamat továbbra is 0,25 %-on tartózkodik majd, de mégis fontos lehet a mai ülés. Egyre inkább erősödnek ugyanis az inflációs aggodalmak. Ennek egy számszerű oka is van, méghozzá a hozamemelkedés. Az irányadó kockázatmentes hozamnak számító 10 éves amerikai államkötvény hozama az év eleje óta közel 80 %-kal nőtt. Persze alacsony bázisról: így is csupán 1,6 % körül ingadozik az érték. Az emelkedés üteme és hirtelensége azonban meglepő lehet.
Márpedig a hozamemelkedés és az infláció nem játék. Bár sokszor tűnhet úgy, hogy a Fed számára lényegében a tőzsdei árfolyamok számítanak, mandátumukból adódóan nem ez kell legyen a fő szempont. A jegybank célja ugyanis az árstabilitás és az alacsony munkanélküliségi ráta elérése, illetve fenntartása. Előbbit pedig értelemszerűen az infláció jelzi. Ha esetleg jelentősen megemelkedne a pénzromlás üteme, akkor a jegybanknak több eszköze is van: visszafoghatja eszközvásárlási programját, de kamatot is emelhet. Utóbbi szembe menne Jerome Powell jegybankelnök elhatározásával, hogy minél tovább alacsonyan tartanák a kamatszintet.
Don’t fight the Fed
A tőzsdei hatások szinte biztosan nem maradnának el egy esetleges kamatemelés, de még csak egy utalás esetén sem. A tőzsdéket ugyanis jelentős részben az az elv tartja ilyen magasan, hogy „don’t fight the Fed”, azaz magyarul ne küzdj a Fed ellen. Márpedig a Fed a tőzsdék legjobb barátja jelenleg, így ha esésre spekulálunk, akkor a Fed közel korlátlan eszközvásárlásával megyünk szembe. Ha viszont a piacok elveszítik fő támogatópillérüket, akkor egészen más lehet az általános hangulat. Valószínűleg ennek kiderülésére még bőven várnunk kell, de a mai nap már szolgálhat jelzésekkel.