Folytatódnak az aggodalmak
Egyre inkább úgy tűnik, hogy a kezdeti bizonytalanság után eldőlt, hogy milyen reakciót váltott ki a Fed múlt szerdai kamatdöntő ülése, és az utána lévő tájékoztató. A piacok ugyanis már a múlt hét végén is esésnek indultak, és most úgy tűnik, hogy nem nyugodtak meg a kedélyek.
Szigorítás jöhet
Az egyáltalán nem újdonság, hogy jelenleg a tőkepiacokat leginkább átható félelem a növekvő inflációból származik. Ennek az az oka, hogy az árszínvonal tartós emelkedése megváltoztathatja a jegybankok, legfőképpen a Fed politikáját-márpedig eddig a korlátlan tőzsdei szárnyalás fő hajtóereje a jegybanki támogatás lehetett.
Ez került most veszélybe, hiszen szerdán már kevésbé laza hangnemet ütött meg a Fed elnöke, bár konkrét lépés bejelentése nem történt. Nőtt azonban a Fed tanácsában azok száma, akik a tervezett 2023 előtt is emelnének az irányadó rátán, és az eszközvásárlási program kivezetésre is a vártnál előbb megtörténhet a jelenlegi kommunikáció alapján.
Esés, de érdemes figyelni
Márpedig ezzel legjobb barátját veszítheti el részben a piac, hiszen a gazdaságba öntött elképesztő pénzmennyiség a rekord alacsony kamatokkal egy olyan kombinációt alkotott, ami nehezen tette lehetővé tavaly tavasz óta az esést. Érhető tehát, hogy a szigorítás elérhető közelségbe való kerülése okozott némi elbizonytalanodást a nemzetközi tőzsdéken. Pánikról nyilván nem beszélhetünk, de azért mindenképpen figyelemre méltó a lefordulás mind az amerikai, mind az európai tőzsdék többségén.
Ugyanakkor nem ez az első alkalom, amikor jelentősebb eladási hullámot okoz közvetve vagy közvetlenül az inflációs félelem. Lényegében erről szólt a meglehetősen hektikus május, amikor is többször is élesebb lefordulást láthattunk a részvényindexeknél az inflációs félelmek miatt. Most annyiban más a helyzet, hogy nem közvetlenül az áremelkedés, hanem a konkrét jegybanki kommunikáció kelt bizonytalanságot a befektetőkben. Lehetséges, hogy éppen ezért mélyebb lesz a mostani korrekció, vagy akár hosszabb távú fordulat jön. Óvatosan kell azonban kezelni az eséseket, mert ahogy láthatjuk, az S&P500 az eddigiekben is megállt az 50 napos mozgóátlagnál, ha esésről volt szó. Éppen ezért most is ezt a szintet érdemes a leginkább figyelnünk, mert ennek elesése már régebben tapasztalt emléknek számítana.