2024 december 23

Fauci szerint egyelőre nincs szükség harmadik oltásra

Anthony Fauci, a NIAID (National Institute of Allergy and Infectious Diseases) intézet igazgatója és Joe Biden amerikai elnök egészségügyi főtanácsadója szerint az Amerikai Egyesült Államokban egyelőre még nincs szükség a koronavírus elleni vakcinák harmadik dózisára. Fauci azt mondta, szinte minden új, delta variáns által okozott fertőzést oltatlan embereknél figyeltek meg. Emellett Anthony Fauci nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy valamikor a jövőben, bizonyos embereknek szüksége lehet az oltás harmadik, emlékeztető dózisának felvételére.

Fauci hétfői nyilatkozatában arra a tényre reagált, hogy a Pfizer Inc. és a partnere a BioNTech múlt csütörtökön bejelentette, hogy a két vállalat közösen olyan emlékeztető oltást fejlesztene ki, ami kifejezetten a koronavírus delta variánsa ellen lenne hatásos.

A B.1.617.2 vírustörzset először Indiában azonosították, a köztudatban delta variáns néven terjedt el. A delta variáns már a világ több mint 70 országában van jelen. A WHO szerint a koronavírus delta-variánsa az eddigi legveszélyesebb vírustörzs.

Fauci gondolatait megerősíti a Public Health England elemzése, amely kimutatta, hogy a Pfizer-BioNTech és az AstraZeneca által kifejlesztett koronavírus vakcinák több mint 90 százalékos védelmet nyújtanak a delta-variánssal szemben. Az Oxfordi Egyetem kutatóinak a Cell folyóiratban megjelent tanulmánya alapján is úgy néz ki, hogy az AstraZeneca és a Pfizer-BioNTech vakcinák általánosságban továbbra is hatékonyak a COVID-19 delta és kappa variánsaival szemben is. A kutatók azt is hozzátették azonban, hogy elképzelhető, hogy a későbbiekben megjelenő variánsok ellen új vakcinákat kell kifejleszteni. Az izraeli egészségügyi minisztérium bizonyítékai azonban arra mutattak rá, hogy az oltások hatékonysága hat hónappal a beadásuk után némileg lecsökkent.

A CDC adatai szerint jelenleg 159 millió amerikai kapta meg a koronavírus elleni védőoltást, ez a teljes lakosság körülbelül 48 százalékának felel meg. A 159 millió fő már megkapta a Pfizer vakcina mindkét dózisát, vagy a Johnson & Johnson vakcina egyetlen adagját. Az AstraZeneca által kifejlesztett vakcina használatát az Egyesült Államokban nem engedélyezték.

A 18 év fölöttiek 58.8 százaléka már megkapta az oltás előírt dózisát, míg 67.6 százalékuk legalább egy dózist már megkapott. Ez nem sokkal marad el a Biden által két hónappal ezelőtt kitűzött céltól, mely szerint július 4-ig a felnőttek minimum 70 százalékét legalább egy dózissal beoltják.

Az új COVID esetek száma az elmúlt időszakban újra emelkedésnek indult az USA-ban. A New York Times szerint vasárnap 19 302 fertőzést azonosítottak, 60 százalékkal többet, mint két hete. A halálozások száma továbbra is csökken, azonban a kórházi kezelésre szorulók száma 11 százalékkal magasabb, mint 14 nappal ezelőtt.

A legtöbb fertőzést az Amerikai Egyesült Államokban azonosították, ahol a járvány kitörése óta 33.85 millió esetet regisztráltak és 607 178 ember hunyt el. A lista másodikja India, ahol 30.87 millió fertőzést azonosítottak, halálozások tekintetében India a harmadik helyen áll, 408 764 fővel. Fertőzés tekintetében a harmadik helyen Brazília áll, 19 millió regisztrált esettel, halálozás tekintetében a listán második az ország 533 488 fővel. Halálozások tekintetében Európában Oroszország és Nagy-Britannia áll a legrosszabbul. Oroszországban 141 335, az Egyesült Királyságban 128 691 fő hunyt el a koronavírus következtében. Kína, ahol legelőször azonosították a vírust még 2019-ben, 104 072 megerősített esetről és 4848 halálesetről számolt be. A nemzetközi médiában a kínai esetszámokat sokan feltűnően alacsonynak tartják.

A Johns Hopkins University adatai szerint az összes fertőzött száma a világban hétfőn átlépte a 186.9 milliót, míg a halálozások száma elérte a 4.03 milliót.

Július 11-ei adatok. Forrás: Johns Hopkins University (CSSE), U.S. Census Bureau 2019 American Community Survey 1-Year Estimates