2024 november 16

Este jön a Fed döntés – miért ilyen fontos?

Általában is kiemelt figyelem övezi az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed üléseit, ugyanis ekkor közlik a legfontosabb üzeneteket a várható monetáris politikával kapcsolatban. A ma esti esemény ugyanakkor az átlagosnál is fontosabb, hiszen várhatóan bejelentik az eszközvásárlási program lassú kivezetésének első lépéseit. De miért is ennyire fontos ez a tőzsdék számára?

Jöhet a tapering

Mint ismert, a Fed régóta kifejezetten laza monetáris politikát folytat, és a koronavírus miatt csak még magasabb szintre emelte a gazdaságot segítő intézkedéseket. Ennek két legfontosabb vetülete a rekord alacsony szinten lévő alapkamat, illetve az eszközvásárlási program. Úgy tűnik azonban, hogy az oltásoknak köszönhetően a járvány jó részén túl van az Egyesült Államok, és ennek következtében a munkaerőpiaci egyensúly (melynek elérése szintén a Fed mandátuma) is helyreáll. Probléma azonban az infláció, amely szeptemberben 5,4 %-ra emelkedett év/év alapon. Így a központi bank valószínűleg kénytelen lesz némi szigorítást véghez vinni, hogy csökkentse a gazdaságban lévő pénz mennyiségét, ezzel pedig letörje az inflációs nyomást.

Muszáj felvennie a harcot az inflációval a központi banknak (www.shutterstock.com)

Jelenleg havi 120 milliárd dollárt költ eszközvásárlásra a Fed, a legesélyesebb forgatókönyv szerint ez 15 milliárd dollárral fog csökkenni – egyes vélemények szerint decembertől, de van rá esély, hogy már ettől a hónaptól. 2022 közepére pedig teljes mértékben kivezetésre kerülhet a program, de ha tovább gyorsul a pénzromlás az USA-ban, akkor ez akár hamarabb is bekövetkezhet. Az alapkamat emelésére ugyanakkor a piac csak 2022-ben számít, arról viszont már eltérő vélemények vannak, hogy ekkor milyen mértékben emeli az irányadó rátát a Fed.

Izgulhatnak a piacok

A tőzsdéknek az alapvető piaci álláspontok szerint a Fed a legjobb barátja, és a piacok csökkenésére való fogadás ellen is a legjobb érv a „don’t fight the Fed”, azaz ne küzdj a Fed ellen mondás volt. Ugyanis bármilyen negatív dolog történik a világban vagy a gazdaságban, a Fed korlátlan pénzcsapjai megoldják a problémát – az extra likviditásnak ugyanis hely kell, és ez a hely leginkább a részvénypiac volt az elmúlt években.

A likviditás csökkenése pedig egyértelműen negatív hír a tőzsdék számára; kérdés azonban, hogy ez képes-e jelenleg megingatni a végtelenül optimista hangulatot. Az azonban biztosra vehető, hogy lesz bőven hatása a tapering folyamatnak, főleg, ha jövőre kamatemeléssel is társul; véget érhet ugyanis a Fed korlátlan segítségébe vetett hit, ami egy egyéb okból bekövetkező esés esetén még fontos lehet. Nem mindegy azonban az sem, hogy milyen kommunikációt folytat ma este a Fed: egy szigorú hangvétel könnyen betehet a piacoknak már rövidebb távon is.

Egy esés esetén hiányozhat a Fedbe vetett hit (www.shutterstock.com)

https://www.vg.hu/nemzetkozi-gazdasag/2021/11/ma-johet-a-szigoritas-boritekolhato-a-fed-dontes