Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 21

Elmondjuk, mi nyugtathat minket a delta variáns kapcsán

A koronavírussal kapcsolatok hírek mostanra szinte teljes egészében a delta variáns terjedéséről szólnak. Tőzsdei szempontból sem lényegtelen az új, minden eddiginél fertőzőbbnek bizonyuló vírusmutáns –  a piacok ugyanis most leginkább poszt-COVID hangulatban vannak, amit elronthat egy esetleges újabb hullám. A következő két ábra azonban némi megnyugvással szolgálhat.

Rohamosan terjed…

Mind a mai napig az Egyesült Államokban regisztrálták a legtöbb fertőzöttet, most pedig újra beindult a járvány az országban. Újra napi 100 ezer fő fölé emelkedett az igazolt koronavírusos betegek száma, hosszú hónapok óta nem látott mértékben terjed tehát a vírus. A megbetegedések nagy részéért pedig immáron a delta variáns tehető felelőssé az USA-ban is. Ahogy a grafikonon látható, valóban lehetne ok az aggodalomra a meredeken emelkedő esetszámok miatt.

Újra fellobbant a vírus az USA-ban is (https://ourworldindata.org/covid-vaccinations)

… mégsem okoz aggodalmat

Ahogy észlelhetjük, a delta variáns terjedése ugyanakkor nem hoz maga után (néhány kivételtől eltekintve) következményeket. Nem hallhatunk újabb lezárásokról, kormányzati bejelentésekről, emiatt eső tőzsdékről meg végképp nem. Ennek az oka pedig az emelkedő átoltottságban keresendő, aminek a hatása a jelentett halálozások esetében a leginkább figyelemre méltó. A grafikon most a naponta jelentett halálozásokról ad információt; ahogy láthatjuk, emelkedő trend vehető ki, ugyanakkor annak mértéke messze nem arányos a fertőzöttek számának emelkedésével.

Mérsékelten emelkedő halálozások (https://ourworldindata.org/covid-vaccinations)

A delta variáns tehát az USA-ban, és a hasonló átoltottsággal rendelkező országokban valóban problémát okoz, de vélhetően leginkább az oltatlanok körében. Emiatt mondhatta azt egy hete Anthony Fauci, a járvány elleni védekezést irányító amerikai szakember, hogy szerinte újabb lezárásokra sem lesz szükség. Amire viszont igen, az az oltottak számának a növelése. Ha ugyanis túl sokáig marad köztünk a vírus, akkor nehezen elkerülhető, hogy folyamatosan újabb és újabb variánsok alakuljanak ki. Azok pedig lehetséges, hogy egyre nehezebben lesznek kordában tarthatók, ahogyan a vuhani vírusnál erősebb volt a brit mutáns, annál pedig most az indiai.

A veszély tehát messze nem múlt még el, a mostani, konkrét helyzetben azonban van okunk reménykedni. Abban is, hogy nem fogják hamar újabb lezárások nehezíteni az életünket, és a tőzsdék pedig abban, hogy a jelenlegi mutáns inkább egészségügyi, mintsem gazdasági kérdéssé válik.