Egyre nagyobb a baj? Amerika még több vadászgépet és katonai felszerelést küld Közel-Keletre
Az amerikai hadsereg további vadászgépeket és haditengerészeti hadihajókat telepít a Közel-Keletre – közölte pénteken a Pentagon, mivel Washington igyekszik megerősíteni a védelmet az Irán és szövetségesei, a Hamász és a Hezbollah által jelentett fenyegetések nyomán.
Az Egyesült Államok arra készül, hogy Irán beváltja ígéretét, és reagál a Hamász vezetőjének, Iszmail Haníjehnek két nappal ezelőtti teheráni meggyilkolására – ez az egyik a palesztin militáns csoport vezető személyiségeinek meggyilkolásai közül, miközben Izrael és a Hamász között a Gázai övezetben dúl a háború.
Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter jóváhagyta, hogy a haditengerészet további cirkálókat és rombolókat – amelyek képesek ballisztikus rakéták lelövésére – küldjön a Közel-Keletre és Európába.
Emellett egy további vadászrepülőgép-századot is küld a Közel-Keletre.
„Austin elrendelte az amerikai katonai helyzet kiigazítását, amelynek célja az amerikai erők védelmének javítása, Izrael védelmének fokozott támogatása, valamint annak biztosítása, hogy az Egyesült Államok felkészült legyen a különböző vészhelyzetekre való reagálásra” – áll a Pentagon közleményében.
Voltak olyan találgatások, hogy a Pentagon esetleg nem váltja le a USS Theodore Roosevelt hordozó csapásmérő csapásmérő csoportot a Közel-Keleten, miután az befejezte folyamatban lévő bevetését. Austin azonban úgy döntött, hogy a USS Abraham Lincoln hordozó csapásmérő csapásmérő csoportot rotálja be helyette.
A Pentagon közleménye hozzátette, hogy növelné a készenlétet több szárazföldi ballisztikus rakétavédelmi egység telepítésére.
Az amerikai hadsereg is fokozta a bevetéseket április 13. előtt, amikor Irán drónokkal és rakétákkal támadást indított izraeli terület ellen. A libanoni Hezbollah fenyegetése mégis egyedülálló kihívást jelenthet az Egyesült Államok drónok és rakéták elfogására irányuló erőfeszítései számára, tekintettel a csoport hatalmas arzenáljára és Izrael közvetlen közelségére.
Akkor Izrael az Egyesült Államok és más szövetségesek segítségével sikeresen megsemmisítette a mintegy 300 drón és rakéta szinte mindegyikét.
Biden csütörtökön Netanjahuval folytatott telefonbeszélgetésében újabb amerikai védelmi célú katonai telepítésekről tárgyalt, hogy támogassák Izraelt az olyan fenyegetésekkel szemben, mint a rakéták és drónok – közölte a Fehér Ház.
Irán és a Hamász egyaránt Izraelt vádolta a gyilkosság elkövetésével, és megtorlást ígértek ellenségüknek. Izrael nem vállalta a felelősséget a halálesetért, és nem is tagadta azt.
Haniyeh halála egyike volt a Hamász vezető személyiségeinek meggyilkolásai sorozatának, miközben a Hamász és Izrael közötti gázai háború a 11. hónapjához közeledik, és egyre nagyobb az aggodalom, hogy a konfliktus az egész Közel-Keletre kiterjed.
Korábban Sabrina Singh, a Pentagon szóvivője azt mondta, hogy az Egyesült Államok nem tartja elkerülhetetlennek az eszkalációt.
„Azt hiszem, nagyon egyenesen azt üzenjük, hogy természetesen nem akarjuk a feszültség fokozódását, és úgy gondoljuk, hogy van egy kiút, és ez a tűzszüneti megállapodás” – mondta Singh.