2024 november 16

Csúcson az infláció az USA-ban – jöhet a piaci szakadás?

Ma délután került közlésre a januárra vonatkozó inflációs adat az Egyesült Államokban. A pénzromlás mértéke még az elemzőket is meglepte, lényegében 40 éves csúcsról beszéltünk a tengerentúlon. Mindez tovább növelte az esélyét egy közeli kamatemelésnek, ami a piaci reakciókból ítélve is igen ijesztően hat a főbb részvényindexek számára.

7,5 % – új csúcs

A decemberi, 7 %-ról szóló inflációs adat sem éppen az árstabilitásról tanúskodott az USA-ban, a januári infláció azonban ennél is jóval magasabbra, 7,5 %-ra kúszott fel. Érdemes megjegyezni, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed számára átlagosan 2 %-os infláció a cél, ettől gyakorlatilag beláthatatlan távolságra van a ma közölt adatsor. Ráadásul az elemzői konszenzus ennél alacsonyabb árszínvonal emelkedést prognosztizált, 0,3 %-kal múlta ezt felül végül a tényadat.

Elszállt az infláció januárban is (www.shutterstock.com)

A 7,5 %-os szint 1982 óta nem látott pénzromlást jelent az USA-ban. Az árak elszabadulásának legfőbb oka, hogy a koronavírus okozta gazdasági károk semlegesítésére számtalan fiskális és monetáris ösztönző növelte a gazdaságban lévő pénzmennyiséget. Ehhez jött hozzá a gazdasági nyitás, amikor is a lakosság a karantén alatt megspórolt jövedelmek elköltéséhez kezdett, ami a keresletemelkedés révén növelte az inflációt.

Aggódnak a piacok

A hír megjelenése után hamar eltűntek a pluszok a tőzsdéken, egy időre jelentősebb esés is kibontakozott. Ennek oka, hogy így még közelebb kerülhet a Fed a kamatemeléshez, szinte már biztosra vehető, hogy több ilyen alkalomra is sor fog kerülni 2022-ben. A hír tehát kétségtelenül negatív az eddig jelentős részben a Fed piacbarát politikája miatt emelkedő tőzsdék számára.

Eséssel reagáltak a piacok az adatra (www.shutterstock.com)

Különösen rosszul érintette a hír a technológiai részvényeket, amelyek egyébként is jóval magasabb árazáson forognak a tőzsdéken, mint a hagyományos vállalatokat megtestesítő értékpapírok. Ezt tetézi, hogy az inflációs adatra az amerikai állampapírhozamok is emelkedésnek indultak, ami a jelenre diszkontált érték miatt szintén rosszul hat a részvények befektetői megítélésére. A következőkben érdemes lesz figyelni a piaci mozgást, sokat árulhat ugyanis abból, hogy mennyire van jelenleg beárazva a komolyabb kamatemelési ciklus. Ettől függhet, hogy mekkora meglepetést tud majd elviselni a piac, amikor valóban bekövetkezik az első szigorítás a Fed részéről.

https://www.theguardian.com/business/2022/feb/10/us-inflation-reached-highest-level-40-years-january