Csúcsok csúcsán – ezek a kockázatok leselkednek most a piacokra
Szinte folyamatosan újabb csúcsok dőlnek meg a tőzsdéken, a legfontosabb tőzsdeindexek emelkedése egy ideje gyakorlatilag szünet nélküli. Minimálisan, 2-3 napig tartó korrekciók történnek csak, ami az igen magas szintű befektetői optimizmusról árulkodik. Természetesen nem ok nélküli továbbra sem a vásárlókedv a részvénypiacokon, ugyanakkor ilyen meredek emelkedés esetén már érdemes lehet a kockázatokat is megvizsgálni. A túlfűtött optimizmus esetén ugyanis nagyobb a kockázata egy váratlan, vagy éppen régóta a levegőben lévő esemény jelentős kiábrándító hatásának.
Kiváló jelentések, nyugtató Fed
A mostani rallyban jelentős szerepe van az elmúlt hetekben zajló gyorsjelentési szezonnak. A legtöbb multinacionális nagyvállalat ugyanis igen szép eredményekről számolt be a járvány utáni újranyitás alatti teljesítményéről. A makrogazdasági fellendülés tehát az egyedi sztorikban is kifejti már hatását, ez pedig jelentős hajtóerőt ad a tőzsdei emelkedéshez.
Fontos tényező az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed jelzése a monetáris politika várható irányával kapcsolatban. November eleji ülésén a Fed bár arról határozott, hogy havi 15 milliárd dolláros mértékben visszafogja eszközvásárlási programját, ezzel reagálva az Egyesült Államokban is érzékelhető fokozódó inflációs nyomásra. Bár az eszközvásárlás is fontos támogatója volt a tőzsdei emelkedésnek, a befektetők inkább a kamatemeléssel kapcsolatos üzenetekre figyeltek; Jerome Powell Fed-elnök jelezte, hogy ennek még nem jött el az ideje, amíg nem történik meg a teljes foglalkoztatottság elérése. Az a tény tehát, hogy a Fed a piacok egyik legjobb barátja, az árfolyamok alapján úgy tűnik, hogy nem igazán változott; a kamatdöntő ülés ugyanis jelentős hajtóereje volt a még mindig tartó emelkedésnek.
Koronavírus – inkább bizonytalanság, mint kockázat
Már lassan közelítünk ahhoz, hogy 2 éve tudunk a koronavírus jelenlétéről, így alapvetően a piacok által már megszokott jelenségről van szó. Nem is kockázatnak lehet minősíteni inkább például a delta variáns tombolását, vagy az új variánsok felbukkanásának veszélyét, hanem bizonytalansági tényezőnek. Amíg ugyanis nem szorul vissza legalább a fejlett világban közel teljesen a vírus, addig szinte bármikor történhet olyan hír a COVID-19 kapcsán, ami felborzolja a piaci szereplők kedélyeit. Ugyanakkor jó esetben az átoltottság növekedésével a bizonytalanság lassan csökken, és bár az esélye mindig meglesz egy ellenállóbb vírustörzs kialakulásának, lassan fellélegezhet a világ a pandémia nyújtotta bizonytalan élethelyzetből és gazdasági környezetből.
Infláció – okozhat még félelmet
Az inflációs folyamatok alapvetően a jegybanki szigorítás esélye miatt félelmetesek, hiszen épp a fentebb fejtegetett piacbarátságot lehetnek kénytelenek feladni a nagyobb jegybankok, hogy elérjék az árstabilitást. Az látszik jelenleg, hogy bár az eszközvásárlások visszafogása elkezdődött, a piac nem áraz olyannyira magas inflációt, hogy az további szigorítást okozzon. Egy ezzel kapcsolatos negatív meglepetés komoly kockázat lehet, akár egy energiaár-robbanáshoz hasonló sokk miatti inflációemelkedés miatt. Márpedig ha mégis tartósan magas szinten ragad a pénzromlási ütem, akkor a jegybankok számára nem választás kérdése a szigor; az elszálló árakkal ugyanis mandátumokból adódóan kell felvenniük a versenyt, ahogy ezt a Magyar Nemzeti Bank már teszi hazánkban.
Geopolitikai feszültségek
Nem lehet kihagyni a sorból a politikát sem. Néhány esemény ugyanis igencsak megzavarhatja a tőzsdei nyugalmat: ilyen a lengyel-fehérorosz határ menti konfliktus elmérgesedése, de akár a fel-fellobbanó USA-Kína ellentét is okozhat nehéz perceket. Ráadásul ezek mellé az energiaárak drasztikus emelkedése már a gazdaságokra is negatív hatást gyakorolhat, és nehéz jelenleg megjósolni, hogy a tél közeledtével mennyire fajulnak el az ide köthető politikai érdekviták.