2025 április 22

„Bombatörténetek” Washingtonból – A Pentagon főnökének meg vannak számlálva a napjai?

Túlzott alkoholfogyasztás, ellentmondásos tetoválások – és veszélyes figyelmetlenség minősített információkkal: most még közeli bizalmasok is a botrányba keveredett miniszter, Pete Hegseth ellen fordulnak.

Húsvét hétfő Washingtonban: Donald Trump elnök a pápa halála után félárbocra eresztette a Fehér Ház feletti zászlót, a főváros felett pedig felhők gyülekeznek az égen. Nyomott hangulat uralkodik azon a napon, amelyen az elnök hagyományosan több ezer gyermeket és szüleiket köszönti a „Húsvéti tojástekercsen” a Fehér Ház előtti déli gyepen.

Aztán egy öltönyös és nyakkendős férfi kiszakad az ünnepélyes tömegből, és a kamerák felé lép: Pete Hegseth , az Egyesült Államok védelmi minisztere.

Egy riporter megkérdezi, mit szól azokhoz az állításokhoz, amelyek szerint nemcsak részt vett a vitatott Signal chatben, amelyben magas rangú tisztviselők és politikusok egy jemeni katonai műveletről vitatkoztak, hanem feleségével, testvérével és ügyvédjével is megvitatta a műveletet egy másik ilyen chaten – számol be az esetrőül a Spiegel német polotikai magazinba az esetről Bernhard Zand.

Pete Hegseth azonnal tüzelni kezd

Hegseth nem is hagyja, hogy befejezze, hanem azonnal tüzelni kezd,  amíg meg nem szakad a hangja. Ezek ismét azoknak a sajtóorgánumoknak a tipikus történetei, amelyek „névtelen forrásokat” és „elégedetlenkedő egykori alkalmazottakat” idéznek, és megpróbálják „megsemmisíteni az embereket és tönkretenni a hírnevüket”. Mindez csak álhír és álhír. Ez nem fog menni vele. Itt van apjával és gyermekeivel, hogy húsvéti tojást hengereljenek. Egy szó – de nem is tagadás – az ügyben, hanem a klasszikus ellentámadás, amellyel Trump emberei válaszolnak az ilyen vádakra: nincs botrány, csak hamis állítások vannak. A média a hibás.

De a vádak, amelyekről először a New York Times  számolt be vasárnap este, komolyabbak, mint ahogy Hegseth állítja. Ezúttal nem csak a Trump-kormányzat szokásos kritikusaitól származnak. Az „elégedetlen volt alkalmazottak” között, akikről beszél, van néhány legközelebbi bizalmasa, kiváló volt katonák – és mindannyian hithű republikánusok.

Egyikük, a nemrégiben lemondott Pentagon szóvivő, John Ullyot pusztító bennfentes jelentést  tett közzé a Politico-ban. „A Pentagonban már egy hónapja totális káosz uralkodik” – kezdte: „A kényes műveleti tervek kiszivárogtatásától a tömeges elbocsátásokig a működési zavar az elnök fő figyelmét elvonó tényezővé vált.” Ő, Ullyot, „nehezen képzelte el, hogy Pete Hegseth védelmi miniszter sokkal tovább hivatalban maradjon”.

A bizalmasok is „hihetetlenül csalódottak”

A „pokol hónapja” a Signalgate-tel kezdődött. A jemeni misszióról szóló csoportos chateléssel, amelyre Mike Waltz biztonsági tanácsadó meghívott egy Trumppal különösen kritikus újságírót. Ezután a Pentagon szigorúan titkos találkozót tervezett Kínáról (amelyet a Fehér Ház lemondott) – minden ember közül Elon Muskkal , a technológiai milliárdossal, akinek jelentős üzleti érdekeltségei vannak Kínában.

Végül három magas beosztású alkalmazott elbocsátása, akiket a Pentagon azzal vádolt, hogy belső információkat szivárogtattak ki az újságíróknak. A három tisztviselő, köztük a Hegseth régi bizalmasa, Dan Caldwell tagadta  ezt, és „hihetetlenül csalódottan” adott hangot elbocsátásuk miatt. „Nagyon valószínű” – mondta Ullyot -, hogy a hét folyamán „több bombatörténetre” lehet számítani.

A Hegseth tanácsadói tagadják a vádakat

Az ellenzéki demokraták reakciói éppoly kiszámíthatóak voltak, mint gyengék. Chuck Schumer szenátor 
panaszkodott  az X-en, hogy a Pentagon főnöke az amerikai csapatok életét kockáztatja az érzékeny adatok laza kezelésével. Megismételte ceterum censeo-ját: „Pete Hegsethet ki kell rúgni.” A korábbi kongresszusi képviselő és a Wilson Center agytröszt igazgatója, Jane Harman kissé élesebben fogalmazott: Trump nemzetbiztonsági csapatának amatőrségét „tragédiának” nevezte.

A másik oldal hűségesküje is hasonlóan kiszámítható volt. Hegseth jelenlegi főszóvivője, Sean Parnell vasárnap, meghatározva azt az irányt, amerre minisztere és elnöke másnap fordulnak. „Ez csak álhír” – mondta Trump a húsvéti tojástekercs margójára. Hegseth azért lépett hivatalba, hogy „sok rossz embertől megszabaduljon, és ezt tette”. Nem így lehet barátkozni.

De azoknak az embereknek a véleménye, akik amúgy is haszontalan védelmi miniszternek tartják Hegsethet, eltér az olyan iraki háborús veteránok bírálatától, mint Caldwell vagy az olyan elismert Trump-rajongók, mint Ullyot. „Még a miniszter úr olyan megrögzött szószólóinak is el kell ismerniük, mint én: az elmúlt hónap összeomlás volt a Pentagonban” – írta Ullyot a Politicónak írt cikkében.

Ha igaza van, és a hét folyamán valóban több „bombatörténet” kerül nyilvánosságra. Hegseth napjai a Pentagonban megszámlálhatók – összegzi írásábn a szerző.

Fotó: Wikiquote

Fotó: Wikiquote