2025 január 22

Az új adminisztráció veszélyeztetheti az oltások jövőjét Amerikában?

Kockázatos lenne, ha Robert F. Kennedy Jr. irányítaná az Egyesült Államok közegészségügyét. A frissen megválasztott elnök, Donald Trump a kampány során kijelentette, hogy szívesen látná az oltásellenes aktivistát a közegészségügyi politika élén, és győzelmi beszédében is ismételten méltatta őt. Az ilyen tervek részletei – ahogy azt már megszokhattuk a republikánus ingatlanfejlesztőtől – homályosak, de az olyan gyógyszeripari szereplőknek, mint a Moderna (MRNA.O) és a GSK (GSK.L), komoly kihívásokkal kell szembenézniük a politikai befolyás elleni védekezésben.

RFK Jr. hivatalos szerepvállalása bonyolult lehet, hiszen a világjárvány idején megkérdőjelezte a vakcinák biztonságosságát, és az általa vezetett Children’s Health Defense nonprofit szervezet tudományos konszenzussal szemben állva az oltásokat hibáztatja például az autizmus kialakulásáért. Kennedy közel két évtizede terjeszti ezt az álhírt, ami miatt kitiltották többek között a YouTube-ról és az Instagramról, és ami még egy republikánus vezetésű Szenátusban is megnehezítheti a megerősítését. Egy magas szintű tanácsadói szerepkör azonban elegendő hatalmat biztosítana számára, hogy célba vegye a gyógyszeripart és a kapcsolódó iparágakat.

RFK az NBC-nek adott interjújában azt nyilatkozta, hogy nem akarja elvenni senki oltását. Ugyanakkor Trump tanácsadója, Howard Lutnick, a Cantor Fitzgerald befektetési bank vezérigazgatója szerint RFK azt is kijelentette, hogy meg szeretné vonni a termékfelelősségi védelmet a vakcináktól, ami hasonló káros hatással járhatna.

Az alacsonyabb oltási arányok egy 2019-es kanyarójárványhoz vezettek Szamoán, amely több mint 80 halálesetet okozott egy olyan vírus miatt, amelyre már több mint öt évtizede létezik oltás. A diftéria évente mintegy 15 ezer amerikai és 5 ezer brit életét követelte, mígnem a tömeges oltások szinte teljesen eltüntették. Ha eltörölnék a jogi védelmet a vakcinákat fejlesztő cégeknél, amelyeknél elkerülhetetlenek a mellékhatások, az fenyegetné a gyártásukat.

Az 1980-as években sok cég leállította az oltások forgalmazását az Egyesült Államokban a jogi költségek miatti félelmek miatt. Ekkor az amerikai Kongresszus beavatkozott, és egy speciális bírósághoz irányította az összes kártérítési igényt, szigorú iránymutatásokat állított fel a sérülések bizonyítására, és egy oltásadó segítségével létrehozott egy kártérítési alapot. A GSK most bevételének mintegy harmadát vakcinákból szerzi. A jogi védőernyő bátorítja az olyan vállalatokat, mint a Moderna, hogy új megelőzéseket keressenek például a légúti óriássejtes vírus ellen, amely a Covid-19 elleni oltás úttörőjének váratlan profitot hozott az elmúlt negyedévben és 20 milliárd dolláros értékelést biztosít a cégnek.