Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 24

Az RSI indikátor

A nyerési esélyeinket nagyban megnövelhetik, ha a pozíció megnyitása előtt elemzéseket végzünk. Elemzés tekintetében általánosságban két megközelítésmódról beszélhetünk: A talán némileg népszerűbb módszer a technikai elemzés, amely az árfolyam görbék tanulmányozásáról és elemzéséről szól. Az ezzel párhuzamosan létező másik szemléletmód a fundamentális elemzés, melynek keretében (leegyszerűsítve) a vállalat valós értékét igyekszünk meghatározni.

A technikai elemzés fontos komponense a különféle indikátorok használata. Az indikátorok használta egyszerű, az online platformokon már mindössze néhány kattintással elérhető a kívánt indikátor.

Ebben a cikkben az RSI indikátor kerül röviden bemutatásra.

Az egyik, ha nem a legnépszerűbb momentumindikátor az RSI, azaz a Relative Strength Index. Az indikátor célja a piac lendületének mérése, a túladott és a túlvett zónák azonosítása, illetve ezek által a trendforduló előrejelzése.

Az RSI indikátor megalkotása eredetileg J. Welles Wilder Jr. nevéhez fűződik, 1978-ban a „New Concepts in Technical Trading Systems” című könyvében jelent meg először. Az RSI indikátor a piaci lendületet, a hangulatot hivatott mérni. Az RSI 0-100 közötti értéket vehet fel. Alapbeállítás szerint az RSI 14 gyertyával kalkulál, ilyenkor a 30 alatti túladott, illetve a 70 fölötti túlvett zónáknak van jelentősége.

A hagyományos értelmezés szerint, ha az adott tőzsdei instrumentum RSI-je 70, vagy afölötti értéken áll, akkor a szóban forgó instrumentum túlértékeltnek minősül. Ezeken a szinteken valószínűsíthető, hogy hamarosan gyengülni fog a vevők ereje és elképzelhető, hogy hamarosan korrekciót, vagy akár trendfordulót is láthatunk. Ezzel szemben a 30-as, vagy az alatti érték azt sugallja, hogy az adott instrumentum túladott, alulértékelt. Valószínűsíthető, hogy hamarosan több vevő lesz a piacon, mint eladó, ezáltal felfelé fordulhat az árfolyam.

Az RSI „egyértelmű” vételi, illetve eladási szignálokat ad. Wilder értelmezése szerint vételi jelzést ad, ha az RSI alulról áttöri a 30-as szintet és a túladott zónából visszatér az indikátor vonala. Eladási jelzést ad az indikátor abban az esetben, ha a túlvett zónából újra a 70-es szint alá kerül az RSI. Az indikátor használata közben gyakori, hogy az RSI értéke hosszú ideig ugyanazon a zónán belül marad, legtöbbször a középső, 50 körüli tartományban. Erős emelkedő trendben tartósan a 70-es szint fölött maradhat az RSI értéke. Vételi, illetve eladási jelzéseket viszonylag ritkábban ad az indikátor. Az RSI jelzéseit is fenntartásokkal kell kezelni, előfordul, hogy fals szignálokat ad, de alapvetően egy jól használható indikátorról van szó.