2025 január 23

Az infláció enyhülése után a Fed kamatcsökkentésre készül – de mekkora lesz a lépés?

Egy heti inflációs adatok sorozata azt mutatta, hogy az árnyomás jelentősen enyhült a 2021-22-es meteorszerű emelkedésükhöz képest. A Fed tisztviselői kedden kétnapos politikai ülésükre készülnek, közelebb jutva az alacsony inflációs céljukhoz, de még mindig kérdéses, hogy mennyire fogják csökkenteni a kamatlábakat.

„A szövetségi alapkamat több mint egy éve 5% felett van az infláció elleni küzdelem érdekében. Ezt a harcot megnyertük. Most már félre kell állniuk” – mondta Claudia Sahm közgazdász.

A Fed tisztviselői kedden kezdik politikai ülésüket, miközben közelednek alacsony inflációs céljukhoz, de még mindig nem világos, mennyire fognak visszalépni a kamatlábcsökkentésekkel kapcsolatban.

Egy heti inflációs adatok azt mutatták, hogy az árnyomás jelentősen enyhült a 2021-22-es meteorszerű emelkedésükhöz képest. Az egyik fogyasztói árindex február 2021 óta a legalacsonyabb 12 hónapos inflációt mutatta, míg a nagykereskedelmi árindexek azt jelezték, hogy a költségemelkedés jórészt ellenőrzés alatt van.

Mindkét adat elegendő volt ahhoz, hogy szabad utat nyisson a kamatlábcsökkentés előtt a Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság (FOMC) ülésén, amely szerdán egy kamatdöntéssel és egy frissített előrejelzéssel zárul arról, hogy a központi bankárok hová látják a jövőt.

„Két újabb hónap jó inflációs adatot kaptunk az utolsó Fed-ülés óta” – mondta Claudia Sahm, a New Century Advisors vezető közgazdásza egy CNBC-interjúban pénteken. „Pontosan ezt kérte a Fed.”

A kérdés most az, hogy a Fed mennyire legyen agresszív. A pénzügyi piacok, amelyek iránymutatást nyújtanak a központi bank döntéseiről, nem segítenek.

A jövőbeni piacok a hét nagy részében egy negyed százalékpontos, vagy 25 bázispontos kamatcsökkentésre koncentráltak. Azonban pénteken a kereskedők szinte egyenlő esélyeket adtak arra, hogy vagy egy negyed százalékpontos, vagy egy fél százalékpontos, vagyis 50 bázispontos csökkentésre kerül sor a CME Group FedWatch eszköze szerint.

Sahm azok közé tartozik, akik szerint a Fed-nek nagyobb lépést kellene tennie.

Az inflációs adatok „önmagukban elégségesek lettek volna egy 25 bázispontos csökkentéshez jövő héten, ahogy kell is, és ezután egy egész sor csökkentés következik majd” – mondta. „A szövetségi alapkamat több mint egy éve 5% felett van az infláció elleni küzdelem érdekében. Ezt a harcot megnyertük. Most már félre kell állniuk.”

Sahm szerint ez azt jelenti, hogy 50 bázispontos csökkentéssel kellene kezdeniük, hogy megakadályozzák a munkaerőpiac esetleges hanyatlását.

„A munkaerőpiac [2023] júliusa óta gyengült” – mondta. „Tehát ez egyfajta újrakalibrálás. További információkat kaptunk. [A Fed-tisztviselőknek] most fel kell takarítaniuk a helyzetet, végre kell hajtaniuk egy 50 bázispontos csökkentést, és készen kell állniuk további lépésekre.”

Bizalom az infláció kezelése terén
Az inflációs jelentések azt mutatják, hogy a harc az infláció 2%-ra csökkentéséért még nem ért véget, de legalább jó irányba haladnak a dolgok.

Az összes tétel fogyasztói árindexe mindössze 0,2%-kal emelkedett augusztusban, így az éves inflációs ráta 2,5%-on állt. Az élelmiszereket és energiát nem tartalmazó maginfláció 3,2% volt, ami még mindig messze van a Fed céljától.

Azonban a maginfláció legnagyobb részét a makacsul magas lakásárak okozták, amit a Munkaügyi Statisztikai Hivatal (BLS) „tulajdonosi egyenértékű bérleti díj” nevű, bonyolult mérése táplál, amely megkérdezi a lakástulajdonosokat, hogy mennyiért tudnák kiadni lakásukat. Ez az index, amely a teljes CPI súlyozásának mintegy 27%-át teszi ki, 5,4%-kal emelkedett az előző évhez képest.

Az árnyomás ellenére a fogyasztói felmérések azt mutatják, hogy a lakosság úgy érzi, hogy az infláció visszaszorult, ha nem is teljesen megállt. A Michigani Egyetem szeptemberi felmérésének válaszadói 2,7%-os inflációt vártak a következő 12 hónapra, ami a legalacsonyabb adat 2020 december óta.

Az infláció különböző dinamikáinak figyelembevétele mellett Jerome Powell, a Fed elnöke augusztus végén kijelentette, hogy „bizalma megnőtt” abban, hogy az infláció 2%-ra visszatér.

Ez pedig foglalkoztatottsági kérdéseket vet fel. Powell ugyanabban a beszédében, amelyet a Fed éves retreatjén, a Wyoming-i Jackson Hole-ban tartott, kijelentette, hogy a Fed „nem kíván vagy üdvözöl további hűtést a munkaerőpiaci feltételekben.”

A Fed-nek két célja van – stabil árak és egészséges munkaerőpiac – és úgy tűnik, hogy az elsődleges küldetés hamarosan változik.

„Ha Powell teljesíteni akarja azt, hogy ‘nem akarunk további gyengülést, további hűtést’, akkor lépniük kell, mert a hűtési trend már megalapozott” – mondta Sahm. „Amíg ezt nem szakítják meg, a bérlisták továbbra is csökkenni fognak, és a munkanélküliségi ráta emelkedni fog.”

Az érvek a negyedpont mellett
Természetesen van jelentős vélemény, hogy a Fed csak negyed százalékponttal csökkentsen a jövő heti ülésen, mivel a központi banknak még több munkája van az inflációval kapcsolatban, és nem különösebben aggódik a munkaerőpiac vagy a szélesebb gazdasági hűlés miatt.

„Ez valóban a kulcs, amire összpontosítaniuk kell, hogy a politika normalizálásáról van szó, nem pedig egy olyan gazdaság támogatásáról, amely valóban bajban van” – mondta Tom Simons, a Jefferies amerikai közgazdásza. „Úgy gondolom, eddig nagyon jó munkát végeztek ennek a nézőpontnak a kifejtésében.”

Még egy negyed százalékpontos lépéssel is a Fed-nek bőven lenne lehetősége további lépésekre később.

Valójában a piaci árak arra számítanak, hogy a kamatok akár 1,25 százalékponttal is csökkenhetnek 2024 végéig, ami a kamatköltségek csökkentése iránti sürgősséget jelzi a jelenlegi 5,25%-ról 5,50%-ra – amelyek több mint 23 éve a legmagasabb szinteken vannak.

„Az egész ok, amiért olyan óvatosak voltak a csökkentéssel kapcsolatban, az az, hogy attól tartanak, hogy az infláció visszatér” – mondta Simons. „Most azonban több bizalmuk van, hiszen az adatok azt mutatták, hogy az infláció nem tér vissza jelenleg. De nagyon óvatosnak kell lenniük, hogy figyeljék a potenciálisan változó dinamikát.”