Brutális döntés – Ausztrália után az USA-ban is betiltják TikTok-ot?
Egy amerikai szövetségi fellebbviteli bíróság helybenhagyta azt a törvényt, amely arra kötelezi a kínai ByteDance-t. Hogy jövő év elejéig értékesítse a TikTok nevű népszerű rövid videós alkalmazását az Egyesült Államokban, különben tilalomra számíthat.
A döntés jelentős győzelem az Igazságügyi Minisztérium és a kínai tulajdonú alkalmazás ellenzői számára. Megsemmisítő csapás a TikTok anyavállalatára, a ByteDance-re. A döntés megnöveli annak a lehetőségét, hogy mindössze hat hét alatt példátlan tilalom alá kerüljön egy 170 millió amerikai által használt közösségi médiaalkalmazás.
Nemzetbiztonság fenyegetés
A TikTok fellebbezni kíván a döntés ellen a Legfelsőbb Bíróságnál. A fellebbviteli bíróság a törvény támogatását részletezve megjegyezte, hogy az a republikánusok és demokraták, valamint két elnök együttműködésének eredménye. „A Kínai Népköztársaság által jelentett, jól megalapozott nemzetbiztonsági fenyegetéssel szembeni szélesebb körű erőfeszítés részeként”.
Az Igazságügyi Minisztérium szerint a kínai tulajdonban lévő TikTok fenyegetést jelent, mivel hozzáfér az amerikaiak személyes adataihoz, és titokban manipulálhatja
az amerikaiak által a TikTokon keresztül fogyasztott információkat.
Merrick Garland igazságügyi miniszter a döntést „fontos lépésnek nevezte. Annak megakadályozásában, hogy a kínai kormány fegyverként használja a TikTokot”.
A washingtoni kínai nagykövetség azonban a törvényt „nyílt kereskedelmi rablásnak” nevezte. Figyelmeztette az Amerikai Egyesült Államokat, hogy „körültekintően kell kezelnie ezt az ügyet. Úgy, hogy ne sérüljön a két ország közötti kölcsönös bizalom és a kétoldalú kapcsolatok fejlődése”.
A döntés a világ két legnagyobb gazdasága közötti kereskedelmi feszültségek növekedése közepette született. Miután Joe Biden elnök kormánya új korlátozásokat vezetett be a kínai chipiparra. Peking pedig válaszul egyenesen megtiltotta a gallium, a germánium és az antimon USA-ba irányuló exportját.
Az amerikai fellebbviteli bíróság bírái elutasították a TikTok és felhasználói által a törvény ellen benyújtott jogi kifogásokat.
Szólásszabadságra hivatkoznak
„Bár a mai hír kiábrándító, biztosíthatjuk, hogy továbbra is harcolni fogunk a szólásszabadság védelméért a platformunkon” – írta a TikTok vezérigazgatója, Shou Zi Chew egy Reuters által látott e-mailben.
A szólásszabadság hívei gyorsan bírálni kezdték a döntést. Az American Civil Liberties Union kijelentette: „A TikTok betiltása durván sérti amerikaiak millióinak első alkotmánymódosítási jogait, akik ezt az alkalmazást arra használják, hogy kifejezzék magukat és kommunikáljanak emberekkel szerte a világon„.
A bíróság elemzésében kifejtette, hogy Kína a TikTok anyavállalata, a ByteDance révén azzal fenyeget, hogy a TikTokon keresztül eltorzítja az amerikai beszédet, és „manipulálja a közbeszédet”.
A döntés a TikTok sorsát először Biden elnökre bízza, hogy engedélyezi-e a január 19-i határidő 90 napos meghosszabbítását az eladás kikényszerítésére. Ezt követően az alkalmazás sorsa a január 20-án hivatalba lépő Donald Trump megválasztott elnök kezébe kerül. Nem világos azonban, hogy a ByteDance képes
lesz-e bizonyítani, hogy jelentős előrelépést tett a hosszabbításhoz szükséges eladás felé – vagy hogy a kínai kormány jóváhagyna-e bármilyen eladást.
Trump, aki sikertelenül próbálta betiltani a TikTokot 2020-as első hivatali ideje alatt, a novemberi elnökválasztás előtt azt mondta, hogy nem fogja engedélyezni a TikTok betiltását.
A döntés megerősíti a törvényt, amely széleskörű hatalmat ad az amerikai kormánynak olyan más külföldi tulajdonú alkalmazások betiltására, amelyek aggályokat vethetnek fel az amerikaiak adatgyűjtésével kapcsolatban. Ez megnyitja az utat számos más, külföldi tulajdonú alkalmazás jövőbeli megtorlására.
Tiltás az ,,alkalmazásboltoknak is”
A törvény megtiltja az olyan alkalmazásboltoknak, mint az Apple és az Alphabet’s Google, hogy a TikTokot kínálják, és megtiltja az internetes tárhelyszolgáltatóknak, hogy támogassák a TikTokot, hacsak a ByteDance nem válik meg az alkalmazástól a határidőig.
A ByteDance-t, amelyet többek között a Sequoia Capital, a Susquehanna International Group, a KKR & Co és a General Atlantic támogat, 268 milliárd dollárra értékelték 2023 decemberében, amikor felajánlotta, hogy mintegy 5 milliárd dollár értékben vásárol vissza részvényeket a befektetőktől – jelentette akkor a Reuters.