ARK Invest esete a tech cégekkel
A héten eddig óriási eladási hullám sepert végig az amerikai piacokon. Ezzel a májusi időszakban, megközelítőleg 160 milliárd dolláros összértékben váltak meg papírjaiktól a kereskedők. A folyamat nagyrészt a technológiai vállalatokat érintette, illetve azokat, akik nagy részesedéssel rendelkeztek bennük. A tematikus befektetések kedvelőinek nem ismeretlen az ARK Invest neve. A Cathie Wood által igazgatott alapkezelő, előszeretettel fektet innováción alapuló, tech részvényekbe. Éppen ez okból kifolyólag, a cég is megérezte az eladási hullámot. A döntéseik azonban további komplikációt okoztak a piacokon, amelyekre csak kevesen voltak felkészülve.
Míg a piac szárnyalt, addig az ARK kevésbé
Április végéhez közeledve megtört az ARK Invest addigi szárnyalása. Néhány hét leforgása alatt, közel 20 százalékot estek az alapkezelő részvényei. A februári csúcshoz képest pedig már több, mint 35%-os zuhanásról beszélhetünk. Ami a teljes idei évet illeti, 18 százalékos mínuszban van az ARK ETF, szemben a benchmarknak számító S&P 500 index 8%-os növekedésével. Csak viszonyításképpen, tavaly a cég bőven 100% felett teljesített.
A technológiai vállalatok papírjainak eladási hulláma nem ezen a héten vette kezdetét. Ezt a folyamatot már korán érzékelték az ARK-nál is. Április utolsó hetében, egyes becslések szerint már 290 millió dollár értékben adtak el ARK papírokat a befektetők. Ez a szám azonban, mostanra 500 millió dolláros értékre is rúghat. Jelenleg a Bollinger-szalag alsó határa sem bizonyult elegendő ellenállásnak, viszont a keddi kereskedési napot pozitívan töltötték a cég papírjai. A visszakapaszkodás egyelőre nagyban függ a többi tech cég teljesítményétől is.
Együtt sírnak, együtt nevetnek
A piacon, április óta minden bizonnyal eluralkodtak az inflációs félelmek. Ezzel párhuzamosan a tőke szépen lassan el kezdett áramolni, a növekedési részvények felől az értékalapúak felé. Ez pedig leginkább a rendkívül agilis tech szektort sújtotta. Ezek fényében érthető, hogy miért áll rosszul az iparág szénája.
Az ARK ETF legnagyobb kitettsége a Tesla-ban van. Az elektromos autókat gyártó cég a portfóliójuk több, mint 10 százalékát teszi ki. Nem véletlen, hogy ha Elon Musk cége rosszabbul teljesít, azt az alapkezelő is megérzi. Egyes szakértői becslések szerint az ARK pozíciója jócskán 100 dollár alatti árfolyamon vásárolt részvényeket fed le, így a Tesla teljesítménye kulcsfontosságú számukra. Cathie Wood cége többször 1.500 dolláros célárt tűzött ki, amely értelemszerűen nagyot lendítene az ARK-on is. Ezzel szemben jelenleg 590 dollár környékén teljesít az árfolyam. Április közepe óta ez csaknem 30%-os zuhanást jelent.
A másik nagyobb kitettségük a Square-ben van. A pénzügyi szolgáltatásokat végző cég a portfóliójuknak nagyjából a 6,5 százalékát adják. Az utóbbi hetek gyengélkedéséből ez a vállalat is kivette a részét. A Tesla-hoz hasonlóan, április közepe óta több, mint 24%-ot estek a Square papírjai. A múlthét közepén a Bollinger-szalag alsó határa még elegendő ellenállásnak bizonyult, azonban most újra szakadásba kezdtek.
Az ARK megközelítőleg 5 százalékban birtokol Roku részvényeket. A streaming szolgáltató vállalat részvényárfolyama április végén fordult lefelé. A múlthéten már a Bollinger-szalagot is átszakították, majd az elmúlt napokban megpróbáltak visszakapaszkodni. Április közepe óta 20%-os visszaesésről beszélhetünk a Roku esetében, míg az egész évet tekintve 7 százalékról. Habár esetükben valamivel enyhébb számokról beszélhetünk, az ARK-nak ez legalább úgy fájt, mint a Tesla és a Square.
Tyúk vagy a tojás esete
Ahhoz, hogy a rossz számokat az ARK Invest kompenzálja, mindenképp likvidálnia kellett a befektetései egy részét. A választás a portfóliójuk Apple részvények alkotta részére esett. Hétfőn megszabadultak az iPhone-okat gyártó cég, általuk birtokolt papírjainak közel egyharmadától. Az ARK választása azért eshetett az Apple-re, mert mindenképp olyan papírokat kellett likvidálniuk, amelyek nem idéznek elő óriási mozgást a piacon. Ideálisnak tűnt, hiszen a hír hallatára a cég nem produkált azonnali, drasztikusan tekinthető esést. A hétfői nyitóárhoz képest azonban már közel 5 százalékos esésről beszélhetünk.
Az ARK által birtokolt Apple pozícióik nagyrésze megmaradt, azonban az összesen 87.560 részvényt felölelő likvidálásnak komoly következményei voltak. A piacon fokozódott az eladási hangulat, amely tovább rontotta a technológiai papírok helyzetét. Az ARK egyébként az általa tulajdonolt cégek közel felében 5 vagy 10 százalék feletti részesedéssel bír. A fent említett kivételektől eltekintve, ezek többnyire csekély likviditású, kisebb cégek papírjai. A piac szempontjából most az a kulcsfontosságú, hogy ezen cégek részvényeit ne kezdje el likvidálni az ARK, mert annak jóval súlyosabb következményei lennének, mint az Apple-nél.