2025 január 08

Amerika célkeresztjében két újabb kínai cég. Feketelistára kerültek és további szankciók is várhatók

Az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma hétfőn jelentősen bővítette azoknak a kínai cégek listáját, amelyeket a kínai hadsereggel való együttműködéssel hoznak összefüggésbe. Az újonnan hozzáadott cégek között olyan nagyvállalatok is szerepelnek, mint a Tencent Holdings és a Magyarországon is jelen lévő CATL akkumulátorgyártó. A listára kerülés gyakran exportkorlátozásokkal és más tiltásokkal sújthatja az érintett vállalatokat.

Erről adott tájékoztatást a védelmi minisztérium kedden hivatalos közlönyében. A közleményben olvasható, hogy a kínai Tencent technológiai óriáscéget és a CATL akkumulátorgyártót is a kínai hadsereggel együttműködő vállalatok listájára helyezte. A döntés jelentős hullámokat vetett mindkét cég részvénypiacán és a nemzetközi üzleti életben.

A listázott cégekről részletek

A Tencent, amelynek székhelye a dél-kínai Sencsenben található, 1998 óta működik, és mára az ország egyik vezető technológiai csoportjává vált. A cég legismertebb terméke a WeChat, amely Kína legnépszerűbb üzenetküldő alkalmazása. Ezen kívül jelentős szereplői a videojáték- és felhőalapú szolgáltatások piacán is.

A CATL a globális akkumulátorgyártás egyik legnagyobb szereplője. A vállalat a világ elektromos járműveinek több mint egyharmadához biztosít akkumulátort, ügyfelei között olyan nagynevű autógyártók szerepelnek, mint a Mercedes-Benz, a BMW, a Volkswagen, a Toyota, a Honda és a Hyundai.

A vádak és a cégek reakciói

Mindkét vállalat határozottan tagadta az amerikai minisztérium döntése mögötti állításokat. A Tencent szóvivője szerint a cég nem működik együtt a hadsereggel, és nem is katonai vállalat. „Ez a döntés egyértelműen tévedés” – jelentette ki. Majd hozzátette, hogy a listázás nem befolyásolja közvetlenül üzleti tevékenységüket, de dolgoznak a helyzet tisztázásán az amerikai hatóságokkal.

A CATL szintén „tévedésről” beszélt, és hangsúlyozta, hogy semmilyen módon nem vesz részt katonai tevékenységekben. A vállalat arra készül, hogy megvédje hírnevét, és kifejezte készségét az ügy részletes tisztázására.

Piaci hatások

A listázás hírére a Tencent részvényei több mint 7 százalékot veszítettek értékükből a hongkongi tőzsdén, míg a CATL papírjai több mint 5 százalékkal estek a sencseni tőzsdén. Bár a listázásnak közvetlen jogi következménye nincs, a cégek hírnevére és piaci megítélésére komoly csapást mérhet.

Tágabb kontextus

Az amerikai lista célja a kínai hadsereggel együttműködőnek tartott vállalatok azonosítása, de a cégek gyakran vitatják a döntés jogosságát, és jogi úton próbálnak tisztázni magukat. Ez a lépés tovább mélyítheti az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi feszültségeket. Különösen az olyan stratégiai iparágakban, mint a technológia és az elektromos járművek piaca.

Következmények

Bár a listázás egyelőre nem ró konkrét szankciókat a Tencentre és a CATL-re, a negatív piaci reakciók és a hírnév csorbulása mindkét vállalat számára hosszú távú kihívásokat jelenthet. Az ügy alakulása tovább árnyalhatja a két gazdasági nagyhatalom közötti viszonyt.

Címlapkép forrása: Shutterstock