Adót emel Biden, lehet ok az aggodalomra
A tegnapi napon egy miniatűr riadalmat láthattunk a vezető amerikai részvényindexek esetében. Kiderült, hogy (az egyébként nem túl jelentős) eladási hullámnak van egy oka is: Joe Biden ugyanis megduplázná a tehetősek befektetési nyereségére kivetett adókulcsot. A Bloomberg News információ szerint 39,6 %-os tőkenyereség adó jöhet az Egyesült Államokban. Összesen így a gazdagabbak adóterhe a nyereségeik után 43,4 %-os lenne. Értelemszerűen ez már igen magas szám, bár az összehasonlításnak nincs alapja, de érdekességként ma Magyarországon 15 %-os személyi jövedelemadó terheli csupán az árfolyamnyereségeket.
A piaci reakció megmutatta, hogy nem túlságosan örülnek ennek a befektetők. (Vélhetően jelentős részük beleesik a gazdagabb kategóriába, gondoljunk csak a hatalmas tech céget kisebb-nagyobb tulajdonosaira). Nagy esést ugyanakkor nem láttunk (nem igazán szokott ilyesmi történni mostanában egyébként sem), de azért érdemes tovább gondolnunk a megjelent információkat.
Kockázat/hozam hatás
Először azt gondolnánk, hogy akkor más befektetések vonzóbbak lehetnek így, vagy egyszerűen vonzóbb lehet nem befektetni az érintettek számára. Ez azonban nincs így, ehhez elég az elmúlt évek részvénypiaci hozamait összehasonlítani a kötvénypiacon elérhető kamatokkal például. Alternatíva tehát ettől nem lett több, és a meglévők sem lettek vonzóbbak vélhetőleg.
Azonban valami mégis változott. Ha kiszámoljuk, 100 dollár részvényeken elért nyereségből újabb 19,8 dollárt kell befizetni az államkasszába az USA-ban. Ez azért jelentősen csökkenti az elérhető nettó hozamot, és így a kockázat/hozam képletbe is beleszól. Sokkal inkább meggondolandó, hogy az extrém módon túlértékelt részvényekbe például érdemes-e beszállni abban a reményben, hogy még egy kicsi erő van benne. Ilyen szempontból tehát lehet hatása az intézkedésnek a befektetői döntéshozatalra.
És ami a mögöttes tartalom
Nemcsak a konkrét, százalékokban kifejezhető probléma okozhat fejtörést. A tőzsdék megszokhatták az utóbbi jó néhány évben, hogy a jegybankok mellett a kormányok is gyakorlatilag korlátlanul rendelkezésre állnak, ha a tőzsdei menetelés támogatásáról van szó. Értelemszerűen azonban ennek is megvannak a határai, és talán ezt láthatjuk. Bejelenthet az amerikai kormányzat minden hónapban egy újabb, felfoghatatlan összegű mentőcsomagot, amit lényegében kiosztanak a polgárok között, de ennek ára van. És a mostani értesülések szerint ezt az árat Biden a kampányban hangoztatott állításokkal egybevágóan a gazdagabbakkal fizettetné meg. Hogy ez hoz-e további lépéseket, egyelőre nem tudni, mindenesetre érdemes lesz figyelni a Biden-kormányzat lépéseire a témában. Azt azonban nem állíthatjuk, hogy a tőzsdéknek bánni kéne az új elnököt: közel 1000 pontot menetelt az S&P500 az új elnök győzelme óta.