2024 november 15

A Pfizer és a Moderna már fejleszti az oltás harmadik dózisát

Az oltóanyaggyártók szerint a vírussal szembeni immunitás hat vagy nyolc hónap után megszűnhet. Szakértők azt állítják, hogy még további vizsgálatokat szükséges végezni, hogy el lehessen dönteni, hogy szükséges-e a megerősítő, emlékeztető harmadik dózis beadása. A szakemberek még mindig nem tudják pontosan, hogy mennyi ideig nyújtanak védettséget a vakcinák.

A Pfizer már önkéntes felnőtteken teszteli a kísérleti fázisban lévő koronavírus elleni megerősítő oltásukat, míg a Moderna korábban azt nyilatkozta, hogy klinikai vizsgálatok alapján elmondható, hogy az emlékeztető oltás védelmet nyújthat az agresszív B.1.351 és a P.1 variánsokkal szemben.

A Moderna és a Pfizer is két dózisú, mRNS alapú vakcinát fejlesztett ki. A két vakcina hasonló arányú valós hatékonysággal rendelkezik.

A két vállalat által kifejlesztett koronavírussal szembeni vakcinák mellett a Johnson & Johnson vakcinája a harmadik oltás, amelyet engedélyeztek az Amerikai Egyesült Államokban. „Mindhárom vakcina nagyon hatékony, különösen a kórházi kezelés és a halál megelőzésének terén. De még mindig nem tudni, hogy mennyi ideig biztosítanak védettséget.”

A Pfizer és a Moderna is nemrégiben azt nyilatkozta, hogy hat-nyolc hónappal a második dózis beadása utánig biztosított a védettség. Dr. Peter Marks, az Élelmiszer és Gyógyszerfelügyelet tisztviselője úgy véli, hogy az oltások által kiváltott immunitás körülbelül egy év lehet. Dr. Mark Mulligan a NYU Langone Health’s Vaccine Center igazgatója egy májusi interjú során azt mondta, hogy „úgy gondolom, hogy valójában ennél több ideig fog tartani. Lehet, hogy egy évig, de inkább tovább. De valószínűleg a megfelelő antitestszint fenntartásához később emlékeztető oltásokra is szükség lehet.”

Ha a SARS-CoV-2 valóban endémiává válik, mint ahogy az egyes szakértők jósolják, akkor az erősítő, emlékeztető oltás az egyik módja az emberek védelmének. Valamint az agresszív variánsok kezelésére is megfelelő lehet. Ilyen jelenleg például B.1.351 variáns, amelyet először Dél-Afrikában azonosítottak, illetve a brazil mutáns, a P.1. Szakértők úgy gondolják, hogy a variánsok megjelenése csökkenti a jelenlegi vakcinák hatékonyságát, de úgy néz ki, hogy továbbra is védelmet nyújtanak, még a mutánsok ellen is.

Az, hogy kelleni fog a harmadik oltás vagy sem egyelőre még csak spekuláció. A szakértők azt állítják, hogy még további vizsgálatokat szükséges végezni, hogy el lehessen dönteni, hogy szükséges-e a megerősítő, emlékeztető harmadik dózisok beadása. Egyes szakértők ezen adatok hiányára hivatkozva nem értenek egyet az erősítő oltásokkal.

Dr. Carlos del Rio, az Emory Egyetem Orvostudományi Karának dékánja azt nyilatkozta, hogy „jelenleg még nincsen semmi bizonyíték arra, hogy szükséges lenne az emlékeztető oltások felvétele. Az egyetlen fontos dolog, hogy minél többen megkapják a védőoltást, függetlenül attól, hogy szükséges lesz-e a megerősítő oltás felvétele.” Del Rio szerint a vírus az Egyesült Államokban kordában lesz tartva.

Dr. Anthony Fauci, Joe Biden elnök egészségügyi főtanácsadója kedden a Fehér Ház tájékoztatóján azt mondta, hogy „nem tudni pontosan, hogy mennyi idő után kellene beadni az emlékeztető harmadik dózist.” Dr. Mark Mulligan elmondása szerint „valószínű, hogy nem csak egy darab emlékeztető oltásról lenne szó, hanem ez a következő évek során egy ismétlődő esemény lenne.”

John Moore, a Cornell Egyetem virológusa azt mondta az Axiosnak: „még nem bizonyított, hogy szükségünk van az emlékeztető oltásokra. Szükséges erre az eshetőségre is készülni, de egyelőre nincs konkrétan alátámasztva, hogy valóban kelleni fognak.”

Egy tanulmány kimutatta, hogy a Pfizer és a BioNTech által közösen kifejlesztett vakcina 6 hónappal a második adag beadása után 91.3%-os hatékonysággal rendelkezik. Más kutatások szerint a Moderna második dózisának beadása után 6 hónappal még mindig megfelelő volt az antitestszint.

A CDC (Centers for Disease Control and Prevention) legfrissebb adati szerint kedden az Egyesült Államokban az emberek mintegy 39%-a megkapta a két dózisú védőoltások esetén a második adagot is. A lakosság több mint fele megkapta legalább az első dózist. Az oltási program az Egyesült Államokban hetek óta lassul.

A COVID-19 oltóanyagok a gyógyszergyártók számára már virágzó üzletágnak számítanak és az emlékeztető oltások is a vállalati stratégia részét képezik. A Moderna vezetői a legutóbbi negyedéves jelentésben több tucatszor hozták szóba a megerősítő oltást. A Pfizer és a BioNTech arra számít, hogy oltóanyaguk 26 milliárd dolláros bevételt hoz az idén, míg a Moderna nemrégiben számolt be az első egy milliárd dollárt meghaladó negyedéves bevételről.