Rendkívüli Hírek:

2024 szeptember 25

A Pfizer és a BioNTech vakcinát fejleszt a koronavírus delta variánsa ellen

A Pfizer Inc. és a partnere a BioNTech csütörtökön késő délután bejelentette, hogy a két vállalat közösen olyan emlékeztető oltást fejlesztene ki, ami kifejezetten a koronavírus úgynevezett delta variánsa ellen lenne hatásos.

A Pfizer és a BioNTech csütörtöki nyilatkozatában azt is elárulta, hogy biztató eredményekre jutottak, a jelenleg széleskörben használt BNT162b2 kódnevű vakcina és az újonnan kifejlesztendő harmadik dózissal kapcsolatosan. A jelenlegi vakcinát a világ legtöbb országában használják és 3-5 hét elteltével adják be a második dózist. Jelen állás szerint az emlékeztető harmadik dózist 6 hónappal a második adag után adnák be. „Az eddigi adatok alapján úgy gondoljuk, hogy a második dózis után 6-12 hónapon belül szükség lehet harmadik adagra is” közölte a Pfizer.

„Bár úgy gondoljuk, hogy akár a jelenleg használt BNT162b2 vakcina is képes lenne a legmagasabb szintű védelmet nyújtani az összes jelenleg ismert variánssal szemben, beleértve a delta variánst is, éberek maradunk és fejlesztjük a COVID-19 vakcina legújabb verzióját. A legújabb vakcina egy teljesen új konstrukcióra épül a B.1.617.2 vírustörzs alapján” nyilatkozták a vakcinagyártók csütörtökön. A Pfizer és a BioNTech várhatóan augusztusban kezdi meg a klinikai vizsgálatokat.

A B.1.617.2 vírustörzset először Indiában azonosították, a köztudatban delta variáns néven terjedt el. A delta variáns már a világ több mint 70 országában van jelen. A WHO szerint a koronavírus delta-variánsa az eddigi legveszélyesebb vírustörzs.

A gyógyszergyártók azt is elmondták, hogy ahogy az izraeli egészségügyi minisztérium bizonyítékai is rámutattak, az oltás hatékonysága hat hónappal a beadása után némileg csökkent. Azonban az Oxfordi Egyetem kutatóinak a Cell folyóiratban megjelent tanulmánya és a Public Health England elemzése alapján úgy néz ki, hogy az AstraZeneca és a Pfizer-BioNTech vakcinák általánosságban továbbra is hatékonyak a COVID-19 delta és kappa variánsaival szemben is. A Public Health England elemzése azt is kimutatta, hogy a Pfizer-BioNTech és az AstraZeneca által kifejlesztett koronavírus vakcinák több mint 90 százalékos védelmet nyújtanak a delta-variánssal szemben.

A Pfizer részvényei durván 7 százalékos pluszban vannak idén, míg a BioNTech elképesztő teljesítményt tudott felmutatni idén, már több mint 155 százalékkal nőtt a részvények értéke.