A munkahelyteremtés élénkült, de a Fed kamatcsökkentése továbbra is bizonytalan
Az Egyesült Államok gazdasági helyzete újabb fordulatot vehet, miután az augusztusi munkaerőpiaci adatok alapján a munkahelyteremtés valószínűleg élénkült. A munkanélküliségi ráta várhatóan 4,2%-ra csökkent, ami megerősítheti a piaci várakozásokat, miszerint a Federal Reserve (Fed) a hónapban 25 bázispontos kamatcsökkentést hajthat végre.
A Pénzügyminisztérium pénteken közzéteszi a munkaerőpiacról szóló jelentést, amely kulcsfontosságú adatként szolgálhat az inflációs aggodalmakat enyhítő fogyasztói költési számok mellett. A júliusban tapasztalt, közel hároméves csúcsot jelentő 4,3%-os munkanélküliségi ráta, valamint a tartós kamatemelések nyomán felmerült recessziós félelmek továbbra is nyomást gyakorolnak a Fed kamatcsökkentési döntéseire.
Brian Bethune, a Boston College közgazdász professzora szerint az amerikai gazdaság lassan „meghajlik” a magas kamatlábak súlya alatt, de elegendő bizonyíték van arra, hogy a Fed folytassa a 25 bázispontos kamatcsökkentések sorozatát, anélkül, hogy túl gyorsan lépne 50 bázispontos vágásra.
Augusztusi foglalkoztatási növekedés
A Reuters közgazdászainak felmérése szerint az augusztusi nem mezőgazdasági munkahelyek száma várhatóan 160 000-rel bővült, szemben a júliusi 114 000-rel, amely az év második legkisebb növekedését jelentette. Bár az állásteremtés lassulása jellemzően a felvételi tempó csökkenését tükrözi, a leépítések továbbra is történelmi mélyponton vannak. Ezen tényezők közepette valószínű, hogy a Fed kamatcsökkentés mellet dönt augusztusban.
A foglalkoztatás bővüléséhez a bevándorlási hullám is hozzájárul, ami részben a munkanélküliségi ráta emelkedéséért is felelős. Az amerikai gazdaság jelenleg 175 000 és 200 000 új munkahelyet igényel havonta, hogy lépést tartson a munkaképes korú népesség növekedésével.
Az augusztusi adatokra vonatkozóan az elemzők arra is felhívták a figyelmet, hogy ezek az értékek gyakran alulmaradnak a konszenzusos becslésekhez képest, mielőtt később felfelé módosítják őket. Az oktatási szektorban ilyenkor általában élénkül a munkaerő-felvétel, de az iskolai év kezdete államonként eltér, ami befolyásolhatja az adatokat.
A Fed kamatcsökkentések körüli bizonytalanság
Az augusztusi munkaerőpiaci adatok gyakran jelentős hatással vannak a Fed szeptemberi döntéseire. Conrad DeQuadros, a Brean Capital vezető gazdasági tanácsadója szerint a múltban az augusztusi adatok tévesen befolyásolták a Fed kamatdöntéseit. A piaci szereplők csütörtökön 41%-os esélyt adtak egy 50 bázispontos, és 60%-os esélyt egy 25 bázispontos kamatcsökkentésre a szeptemberi Fed-ülésen. A befektetők is feszülten várják a Fed kamatlábakkal kapcsolatos döntését.
Egyes közgazdászok figyelmeztetnek arra, hogy a kormányzati foglalkoztatási adatok felülvizsgálatai miatt nem szabad túlzottan aggasztó jelként tekinteni a piacra. A bevándorlás növekedése jelentősen hozzájárult a munkahelyteremtéshez, és ezeket az adatokat nem mindig tükrözik pontosan a hivatalos statisztikák. A Fed kamatcsökkentéseinek hatása még bizonytalan.
Bérekkel kapcsolatos előrejelzések
A várakozások szerint az átlagos órabérek augusztusban 0,3%-kal növekedtek, ami éves szinten 3,7%-os bérnövekedést jelentene. A bérek folyamatos emelkedése a fogyasztói költések egyik fő mozgatórugója, és továbbra is alátámasztja az amerikai gazdaság stabilitását. Az órabérek növekedésének üteme is befolyásolhatja a Fed kamatcsökkentési lépéseit. (Reuters)