2024 december 23

A Dow Jones legrosszabb napja január óta

Az amerikai részvények és tőzsdeindexek túlnyomó többsége jelentős mínuszban zárt szerdán, miután kiderült, hogy az infláció idén már 4.2 százalékkal emelkedett, ami az elmúlt 13 év legmagasabb infláció rátája. A közgazdászok csupán 3.6 százalékos emelkedést vártak. Március hónaphoz képest áprilisban 0.8 százalékkal nőtt az infláció. 2008 szeptembere óta nem volt példa ilyen gyors ütemben emelkedő inflációra. Az infláció emelkedésével egy időben újjáéledtek azok a félelmek is, miszerint a Federal Reserve esetleg a vártnál hamarabb kényszerül módosítani a laza monetáris politikáján.

A növekvő inflációs félelmek a technológiai szektort sújtják a legnagyobb mértékben, szerdán egésznap erős eladási hullám volt megfigyelhető a szektorban. A VIX 28 fölé emelkedett, az amerikai vezető tőzsdeindexek estek. A 11 iparági szektor közül egyedül az energiaszektor tudott pozitív tartományban zárni tegnap. Az energiaszektoron belül kifejezetten jól teljesített az olajipar.

Az amerikai tőzsdeindexek szerdai teljesítménye:

A Dow Jones 681 pontot esett a tőzsdezárásra, ez -1.99 százalékos csökkenést jelent, a záróértéke 33 587.66 pont. A lokális mélypontján 713 pontos mínuszban volt az index. A szerdai kereskedési nap volt az index legrosszabb napja január 29. óta. A Dow még az 50 napos exponenciális mozgóátlaga fölött tartózkodik.

Az S&P 500 index 2.1 százalékot esett, így 4 063.04 ponton zárt szerdán. A szerdai -2.1% az S&P 500 legnagyobb mértékű csökkenése február óta. Az S&P 500 az 50 napos exponenciális mozgóátlagával közel egy szinten áll.

A főleg technológiai részvényeket felvonultató Nasdaq Composite Index teljesített a leggyengébben szerdán, -2.7 százalékot zuhant, 13 031.68 ponton zárt. Az index már több mint 5 százalékos mínuszban van a héten. A Nasdaq Composite sorozatban harmadik napja zár negatív tartományban, ez a leghosszabb egy huzamban tartó sorozatos esése május 5. óta. A Nasdaq Composite index már mind a 20, mind az 50 napos exponenciális mozgóátlaga alá került. Az igazán nagy gondot az jelentené, ha valamelyik index a 200 napos exponenciális mozgóátlaga alá kerülne. A nagy technológiai óriásokat látványosan ütötték szerdán, az Apple 2.5%-ot esett, a Google 3%-ot.

28 fölé emelkedett a Cboe Volatility Index. A húszas szint fölötti VIX azt sugallja, hogy a piaci volatilitás felerősödött és újra magasabb bizonytalansággal kell számolnunk a tőkepiacokon. A VIX utoljára március elején járt ilyen magas szinteken.

Az elkövetkező napokban eldőlhet, hogy egy nagyobb esés előtt vagy egy kisebb mértékű természetes korrekció előtt állunk.