2020 óta nem látott mértékű esés a Dow Jones árfolyamában
Folytatódik az amerikai tőzsdéken látott csökkenő tendencia, mindhárom vezető amerikai tőzsdeindex újra veszteséges hetet zárt. A Dow Jones Ipari Átlag közel 1000 pontos mínuszban zárta a pénteki kereskedési napot, legutoljára 2020 októberében zárt ilyen gyenge napot a blue-chip index.
Az inflációtól, kamatemeléstől és recessziótól való félelmeket némileg enyhítették az erős vállalati negyedéves jelentések, azonban úgy tűnik a múlt hét során a pesszimizmus aratott győzelmet.
Az S&P 500 és a Nasdaq Composite Index pénteken sorozatban a harmadik veszteséges hetét zárta, a Dow Jones Ipari Átlag már sorozatban a negyedik hetét zárta mínuszban. A múlt héten az S&P 500 2.8 százalékot esett, a Nasdaq Composite Index heti hozama -3.8 százalékon alakult, a Dow Jones Ipari Átlag 1.9 százalékos mínuszba fordult.
A vállalati negyedéves jelentési szezont megnövekedett volatilitás kísérte, a pandémia egyik sztárpapírja, a Netflix például több mint 35 százalékos mínuszba fordult, miután a Netflix első negyedéves jelentéséből kiderült, hogy a társaság 2022 első negyedévét 2021 negyedik negyedévéhez képest mintegy 200 ezerrel kevesebb feliratkozóval zárta, a Netflix elmondása szerint a jelenlegi negyedévben körülbelül 2 milliós lemorzsolódást prognosztizálnak.
A sokak által várt Tesla negyedéves jelentése viszont az előzetesen vártnál jobban alakult, mely hatására több százalékos pluszba fordult az EV gyártás úttörője.
Nincsenek könnyű helyzetben a tőzsdék, a befektetőknek számos olyan tényező okoz fejtörést, mint például az orosz-ukrán háború, a vártnál magasabb infláció, a koronavírus esetek újbóli növekedése a világ egyes régióiban vagy a recessziótól való félelem.
A Goldman Sachs vezető közgazdásza, Jan Hatzius és csapata szerint 35 százalék az esélye annak, hogy 2 éven belül recesszióba süllyed az amerikai gazdaság. Annak az esélye, hogy már 2023-ban bekövetkezik a recesszió a Goldman szerint 15 százalék. Kifejezetten nehéz helyzetben van a Fed, úgy kell szigorítania és letörnie a magas inflációt, hogy közben nem fogja vissza jelentősen a gazdaságot. A Bloomberg áprilisi felmérése szerint a közgazdászok 27.5 százalékos esélyt látnak a recesszióra. A pesszimista hangulat az amerikai vezető tőzsdeindexek árfolyamában is meglátszik, a Dow Jones Ipari Átlag közel 1000 pontos mínuszban zárta a pénteki kereskedési napot, legutoljára 2020 októberében zárt ilyen gyenge napot a blue-chip index.
A recessziótól való félelem következtében lefordultak az amerikai vezető tőzsdeindexek:
Dow Jones Ipari Átlag: A Dow Jones Ipari Átlag árfolyama pénteken a kereskedési nap egésze alatt csökkent, 1019 pontos mínuszban is járt a Dow Jones. A blue-chip index végül 981.36 pontos, 2.82 százalékos csökkenést követően 33 811.40 ponton zárta a pénteki kereskedési napot. Utoljára 2020 októberében zárt ilyen gyenge napot a Dow Jones. Az index leggyengébben teljesítő komponensei közé tarozott például a Caterpillar (-6.55%) és a Verzion Communications (-5.64%). A Dow Jones Ipari Átlag idén 6.95 százalékos mínuszban van, míg az elmúlt 1 év során 0.01 százalékkal csökkent az index értéke.
S&P 500: Az S&P 500 index pénteken végig negatív tartományban mozgott. A napot súlyos, 121.88 pontos, 2.77 százalékos visszahúzódást követően 4 271.78 ponton zárta a benchmark index. Az S&P 500 utoljára március 15-én zárt hasonlóan gyenge napot. Az S&P 500 2022-ben egyre nagyobb, 10.37 százalékos mínuszban van, az elmúlt 52 hét során pedig 3.31 százalékkal erősödött az index árfolyama.
Nasdaq Composite Index: A Nasdaq Composite Index 335.36 pontos, 2.55 százalékos esést követően 12839.29 ponton zárta a pénteki kereskedési napot, ekkora mértékű visszahúzódásra nem volt példa március 14 óta. A tech fajsúlyos Nasdaq Composite Index egyre súlyosabb, 17.93 százalékos mínuszban van idén, míg az elmúlt 1 év során 7.09 százalékkal húzódott visszább az index értéke.
A héten valószínűleg továbbra is az inflációval, a kamatemeléssel és a recesszióval kapcsolatos félelmek lesznek fókuszban.