2025 január 17

Aggasztó, újabb szektorokat támad Kína

A kínai kormány, és a monopóliumellenes hivatal, hetek óta hadjáratot folytat, bizonyos cégek ellen. Először a külföldi tőzsdéken bejegyzett, technológiai vállalatok voltak a fókuszban. Később a magánoktatással tevékenykedő cégek kerültek célkeresztbe, amelyeket kifejezetten egy adott üzlet finanszírozási modell révén támadtak. Sokan gondolhatták ekkor, hogy a hadjárat hamarosan újabb szektorok felé terjedhet át, ahogy azt a befektetők számos cég esetében egy megelőző eladási hullámmal nyugtáztak. Most az aggodalmak be is igazolódtak, ugyanis Kína ezúttal a játékipar ellen emelt szót, de nem is akárhogy. 

Miről van szó? 

Egyelőre korántsem olyan határozott a kínai vezetés, mint amilyen volt a fent említett ügyek kapcsán. Most egy állami kiadványban, az Economic Information Daily-ben jelent meg egy cikk, amely kifejezetten a számítógépes játékokat gyártók ellen lépett fel. Ez további korlátozásokat szorgalmazott az iparágra vonatkozóan, mondván a kínai gyermekek fele függő, és károsan érinti fejlődésüket a folyamatos játék. A cikket néhány órával a közzététel után törölték.

Kik az értintettek? 

Teljes a medve uralma, ugyanis néhány hónap alatt, több száz milliárd dollárt veszített a Tencent a piaci kapitalizációjából. www-investing.com

Az ügy hatására olyan vállalatok részvényei reagáltak negatívan, amelyek helyzete amúgysem volt túl rózsás az utóbbi időszakban. Első körben érdemes szemügyre venni a sokat emlegetett Tencent vállalatot, amelynek részvényei a hong kong-i tőzsdén vannak jegyezve. A cég papírjai a keddi kereskedés elején, nagyjából 10 százalékos mínuszban voltak. Mindez valamelyest enyhült a nap további részében, miután törölték a cikket, így “csak” 7% körüli esésről beszélhetünk. 

A cikk más rivális vállalat részvényeit is megütötte. Olyan online játékfejlesztő vállatok részvényei zuhantak kedden, mint a NetEase, az XD Inc, illetve a GMGE Technology Group. Egytől egyig óriási, helyenként 10% feletti esést könyvelhettek el. Az ügy jól mutatja, hogy a kínai vállalatok milyen mértékben vannak kiszolgáltatva a kínai anyaország szabályozói felé. Ugyanakkor azt is jelentheti, hogy a befektetők bizalmatlanok ezen cégekkel szemben. Ha mindez nem lenne elég, kedden a kínai kormány a félvezetőkkel tevékenykedő vállalatokkal szemben is korlátozásokat lengetett be. Itt alapvetően a felhalmozásról és készletezésről van szó, de ez is elég volt ahhoz, hogy a félvezetők részvényindexe 6%-ot essen.