2024 október 31

A TikTok alapítója Kína leggazdagabb embere

A TikTok világszerte növekvő népszerűségének köszönhetően az anyavállalat, a ByteDance
társalapítója lett Kína leggazdagabb embere.

A Hurun Research Institute által készített gazdagsági lista szerint Zhang Yiming vagyona most 49,3 milliárd dollárt ér – 43%-kal többet, mint 2023-ban. A 41 éves férfi 2021-ben lemondott a vállalat éléről, de úgy tudni, hogy a cég mintegy 20%-át birtokolja – ismertette a bbc.com inrernetes hírportál.

A TikTok betiltását tervezik

A TikTok a világ egyik legnépszerűbb közösségi média alkalmazásává vált, annak ellenére, hogy egyes országokban mély aggodalmak merültek fel a kínai államhoz fűződő kapcsolatai miatt. Bár a cég azt állítja, hogy független a kínai kormánytól, az Amerikai Egyesült Államok 2025 januárjára tervezi a TikTok betiltását, hacsak a ByteDance el nem adja.

Az amerikai nyomás ellenére a ByteDance globális profitja tavaly 60%-kal nőtt, ami Zhang Yiming személyes vagyonát is növelte. „Zhang Yiming a 18. új Number One Kínában mindössze 26 év alatt” – nyilatkozta Rupert Hoogewerf, a Hurun vezetője.

„Összehasonlításképpen az Egyesült Államokban csak négy Number One van: Bill Gates, Warren Buffett, Jeff Bezos és Elon Musk. Ez némileg jelzi a kínai gazdaság dinamizmusát.” – tette hozzá

Tech vagyonok

Zhang nem az egyetlen képviselője Kína hatalmas technológiai szektorának a listán. Pony Ma, a Tencent technológiai konglomerátum főnöke 44,4 milliárd fontra becsült személyes vagyonával a lista harmadik helyén áll. Valójában a listán szereplők csak körülbelül 30%-ának nőtt a nettó vagyona, a többieknek csökkent.

„A Hurun China Rich List már a harmadik egymást követő évben zsugorodott. Mivel Kína gazdasága és tőzsdéi nehéz évet zártak” – szögezte le Hoogewerf. A listán szereplő személyek száma az elmúlt évben 12%-kal, 1100-ra csökkent, 25%-kal a 2021-es csúcsponthoz képest.” Elmondta, hogy az adatok azt mutatják, hogy az okostelefon-gyártók, például a Xiaomi számára jó év volt. Míg a zöld energia piaca megbicsaklott.

„A napelem-, lítiumakkumulátor- és EV-gyártóknak kihívásokkal teli évük volt. A verseny erősödött, ami túlkínálathoz vezetett, és a vámok fenyegetése tovább növelte a bizonytalanságot. A napelemgyártók vagyona a 2021-es csúcshoz képest akár 80%-kal is csökkent. Az akkumulátor- és EV-gyártóké a felére, illetve negyedére esett vissza” – állapította meg.

Fotó: Kommerszant