2024 november 16

A nap kérdése: újra összeomlik minden az új variáns miatt?

Rendkívül erős tőzsdei esésre ébredhettünk ma, ahogy délelőtti cikkünkben is jeleztük, gyakorlatilag mindent adnak a befektetők, amihez csak hozzáérnek. Nagyon sok kérdés merülhet fel az új, úgynevezett szupervariáns kapcsán. Fertőzőbb, mint a korábbi mutánsok? Súlyosabb megbetegedést okoz? Nagyobb a mortalitási aránya? Kikerüli az oltások hatását? Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolása az orvostudomány hatásköre, remélhetőleg nemsokára tisztul a kép a koronavírus legújabb fajtájának tulajdonságaival kapcsolatban. Addig is érdemes megvizsgálni, hogy gazdasági, és ezáltal valószínűleg tőzsdei szempontból milyen kimenetelei lehetnek az Afrikában felbukkant vírus megjelenésének. A tét nem kicsi: a brit mutáns megjelenésekor tapasztalt múló pánik, vagy újbóli sokáig tartó esés is lehet a végső konklúzió.

Csak lezárás ne legyen

Gyakran ismételt mondás, hogy csak egészség legyen, a többi nem számít. A koronavírus kapcsán ez egészen másképp hangzik tőzsdei szempontból: az egészség nem annyira lényeges, csak lezárás ne legyen. Hiába tombol például most is a delta variáns okozta negyedik hullám a fejlett világban, ennek vajmi kevés tőzsdei hatása volt. Amíg ugyanis „csak” egészségügyi kérdés a COVID-19 járvány, addig a tőzsdének ezzel (egyébként logikusan és racionálisan érthető módon) nincs dolga. Valami hasonlóra már volt is példa, ha kicsit visszaemlékezünk a tavalyi év végére: megjelent a brit mutáns, ami okkal keltett erős riadalmat, hiszen jelen tudásunk szerint valóban fertőzőbb, és súlyosabb betegséget okozó formája volt ez a koronavírusnak.

Amíg csak maszkot kell hordani, negligálják a tőzsdék a vírust (www.shutterstock.com)

A tőzsdéken azonban csak 1 napos esést okozott a hír, bár kétségtelen, hogy aznap a maihoz kicsit hasonlóan valóban jelentősen visszaestek a részvénypiacok. Utána viszont realizálásra került, hogy az oltás véd a brit mutáns ellen is, és a vakcinákat pedig közben rohamtempóban engedélyezték is; innen már nagyrészt egészségügyi válságként lehetett kezelni a harmadik hullámot, a tartós tőkepiaci korrekció pedig elmaradt. Lezárások híján tehát egy-két napos pánikon kívül a múlt tapasztalati szerint nem érdemes short pozíciókat építeni az újabb mutánsok megjelenésére.

De ha van lezárás, akkor baj van

Ha viszont esetleg a cikk elején feltett kérdésekre igen a válasz, akkor nem igazán kerülhetők el a lezárások a fejlett világ nagy részén. Vagy azért, hogy a vírus ne érkezzen be az adott országba, vagy ne terjedjen ott, vagy pedig rosszabb esetben már azért, hogy hátráltassák a már kialakult járvány tombolását. A lezárások fajtáival már mindenki tisztában lehet sajnos az elmúlt lassan 2 év tapasztalati alapján, az azonban biztos, hogy sokként érné a gazdaságot és a piacokat is, ha az oltások megjelenése után majdnem egy évvel újból a teljes bezárkózás útjára kellene lépni. Ez a jövőre nézve sem lenne túl biztató, ugyanis tartósan megmaradhat a piaci félelem a koronavírus mutálódásával kapcsolatban.

Ha jönnek a lezárások, nehéz lesz megúszni a tőzsdei esést (www.shutterstock.com)

Lezárás esetén leginkább a hagyományos cégek lehetnek a legrosszabb helyzetben, ugyanis éppen, hogy fellendült a fogyasztás, máris újra visszaesnének az alapvető makrogazdasági folyamatok. Ilyen szempontból ebben a szcenárióban van esély rá, hogy újból a technológiai cégek menthetik meg a tőzsdéket, amelyeket nem érint (vagy kifejezetten jól érint), ha újra maradj otthon kampányok fognak futni a vírus legyőzésének érdekében. Nem szerepelne jól az olaj árfolyama sem, hiszen a fekete arany keresletét igen érzékenyen érintik a korlátozó intézkedések.

Nem árt felkészülni

Összességében tehát nagyon nehéz megjósolni, hogy a tőzsdékre milyen hatással lesz majd a szupervariáns esetleges elterjedése. A fenti két szélsőséges szcenárió között persze még rengeteg megvalósulásra kész lehetőség is van, de alapvetően a két esethez közeli végeredmény születhet. Érdemes lehet ennek tudatában alakítani a piacról alkotott véleményünket, ugyanis hiába volt már nagyon régen 2020 márciusa, a koronavírus nemcsak a mi, de a tőzsdék életében is továbbra is megkapja az egyik főszerepet.

Pánik helyett érdemes lehet felkészülten várni a megnövekedett volatilitást (www.shutterstock.com)