Zelenszkij megállapodott Trumppal – Kiderül mennyi nyersanyag hozza el a békét
Ukrajna és az Egyesült Államok ma megállapodott a nyersanyag-kitermelésről és Zelenszkij elfogadta Washington feltételeit. Létrehoznak egy alapot, amelybe az állami ásványi erőforrások bevételeinek egy részét helyezik el. A megállapodás még a parlament jóváhagyására vár. Vajon elhozza a békét ez a megállapodás?
Új alap jön létre Ukrajna ásványkincseinek bevételeiből
Megszületett a nyersanyag-kitermelésről szóló megállapodás Ukrajna és az Egyesült Államok között. A két fél megállapodott egy közös alap létrehozásáról, amelybe az állami tulajdonú ásványi erőforrások kitermeléséből származó bevételek egy részét befizetik. Bár Kijev eredetileg amerikai biztonsági garanciákat is szeretett volna az egyezségbe foglalni, ez végül kimaradt a végleges dokumentumból. Az ukrán parlament, a Verhovna Rada még jóváhagyásra vár – erősítette meg az ukrán elnök hivatala a hírt a Kiyv Independentnek.
Zelenszkij engedett az amerikai követeléseknek
Az alku előzménye, hogy az amerikai fél visszalépett korábbi, ötszáz milliárd dolláros bevételi részesedési igényétől, amelyet Kijev elfogadhatatlannak tartott. Az új feltételek szerint az ukrán állam az ásványkincsekből származó bevételeinek ötven százalékát az újonnan létrehozott alapba irányítja. Az alap célja az ukrajnai fejlesztési projektek finanszírozása, hozzájárulva az ország gazdasági stabilitásához. A közös tulajdont a tényleges pénzügyi hozzájárulások alapján határozzák meg. az irányítás közös lesz, de az Egyesült Államok saját törvényei szerinti döntéshozatali jogkörrel rendelkezik.
Nem érinti a nagy állami vállalatokat
Fontos részlet, hogy a megállapodás nem vonatkozik az olyan nagy állami energetikai vállalatokra, mint a Naftogaz vagy az Ukrnafta. Ezek a vállalatok továbbra is közvetlenül az ukrán államnak fizetik be a bevételeiket. A mostani egyezség az állami tulajdonú bányászati és kitermelési projektekre összpontosít.
Kijev biztonsági garanciák nélkül maradt
Bár az ukrán kormány eredetileg amerikai biztonsági garanciákat is szeretett volna a szerződés részeként látni, ez végül nem került bele a végleges dokumentumba. Ennek ellenére az ukrán vezetés abban bízik, hogy a megállapodás erősíti az ország kapcsolatát az Egyesült Államokkal, és hosszú távú együttműködést tesz lehetővé a Trump-adminisztrációval.
További tárgyalásokra van szükség
A megállapodás véglegesítéséhez az ukrán parlament jóváhagyása is szükséges. Az ellenzék már jelezte, hogy heves vitára lehet számítani a ratifikáció során. Közben több fontos részlet – például az amerikai részesedés mértéke az alapban és a közös tulajdonlás pontos feltételei – további tárgyalásokat igényel. Kijev és Washington vezetői várhatóan a Fehér Házban is találkoznak a közeljövőben, hogy megvitassák a két ország közötti kapcsolatok jövőjét.
A megállapodás egyelőre keretjellegű, így a pontos részletek kidolgozása még hátravan. Az azonban biztos, hogy Ukrajna ásványkincsei stratégiai jelentőséggel bírnak mind az Egyesült Államok, mind Európa számára, és az ország gazdasági jövőjére is jelentős hatással lehet az új egyezmény.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock