2025 május 12

Vámháborús tűzszünet – Amerika megegyezett Kínával. Május 14-től mekkora a vámcsökkentés jön?

Történelmi fordulat a kereskedelmi háborúban. Az Egyesült Államok és Kína három hónapra jelentősen csökkenti egymás termékeire kivetett vámjait. Az amerikaiak 30 százalékra csökkentik egymás termékeire kivetett vámokat. A kínaiak pedig 10 százalékra kulcsfontosságú vámokat. A cél időt nyerni a tartós megállapodásra és elkerülni a gazdasági szétválást. A piacok azonnal reagáltak, tőzsdék emelkedtek .

Történelmi amerikai-kínai megállapodás született, jön a 90 napos vámszünet jön, a piacok azonnal reagáltak

Az Egyesült Államok és Kína hétvégi genfi tárgyalásai után bejelentették, 90 napos időszakra jelentősen csökkentik egymás termékeire kivetett vámokat. Az USA a 145 százalékos vámszintet 30 százalékra csökkenti, míg Kína a 125 százalékos vámot 10 százalékra enyhíti. A felek az időszak alatt állandó egyeztetési mechanizmust hoznak létre a további gazdasági kapcsolatokról – jelent meg a megállapoádsról szóló hír a Reuters oldalán.

A megállapodás eredeti nyelven

Politikai és piaci hatások

A lépést Trump elnöksége alatt fokozódó vámháború enyhítéseként értékelik. A Bloomberg szerint a csökkentett, de még mindig magas vámszintek középtávon 60 százalékkal vethetik vissza Kína amerikai exportját. Mindazonáltal a paktum rövid távon javíthatja a két gazdaság kapcsolatát, és csillapíthatja a globális kereskedelmi bizonytalanságot.

A vámcsökkentések mellett az Egyesült Államok célja, hogy kiegyensúlyozottabb kereskedelmi viszonyt alakítson ki Kínával, különös tekintettel a feldolgozóipari termékek és ritkaföldfémek kivitelére vonatkozó kínai korlátozásokra. Az Egyesült Államok a vámcsökkentési szint a 60 százalék alá eső átmeneti sávot célozta meg, amely a tárgyalások első szakaszában irányadó lehet. 

A tárgyalások részletei

Az amerikai delegációt Scott Bessent pénzügyminiszter és Jamieson Greer kereskedelmi képviselő, a kínait pedig He Lifeng miniszterelnök-helyettes vezette. A nyilatkozatban hangsúlyozták egyik fél sem törekszik gazdasági szétválásra („decoupling”), hanem a strukturált párbeszédet és az egyenrangú kapcsolatot tartják célnak. Mindkét fél szerint „jelentős előrelépés” a két ország kapcsolatában és külön kiemelték az együttműködést a fentanil elleni fellépés terén.

A megállapodás aláírását követően a piacok azonnal emelkedni kezdtek

A bejelentés azonnal pozitív piaci mozgásokat generált. Az S&P 500 és a Nasdaq határidős jegyzései 2,8 százalékkal és 3,5 százalékkal ugrottak meg. Európában a STOXX 600 index is erősödéssel indult, miközben a dollár jelentősen erősödött. A kínai CSI 300 index 1,2 százalékot emelkedett, a jüan is felértékelődött.

Bár a vámcsökkentések ideiglenesek, a megállapodás politikai és gazdasági előnyt hozhat mindkét országnak. A tárgyalások folytatása során derül majd ki, kialakulhat-e tartós kereskedelmi egyensúly a világ két legnagyobb gazdasága között.

Jelen írás kizárólag tájékoztatási célt szolgál, és nem minősül ajánlattételnek, befektetési tanácsadásnak vagy pénzügyi ajánlatnak. A benne foglalt információk nem helyettesítik az egyedi, személyre szabott tanácsadást.

Címlapkép forrása: Unsplash