2025 január 05

Történelmi bérmegállapodás- nézzük miről is van szó!

Hároméves bérmegállapodás: Jelentős minimálbér-emelkedés Magyarországon

Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára pénteken jelentette be, hogy Magyarországon a minimálbér 2025-ben 9 százalékkal, 2026-ban 13 százalékkal, 2027-ben pedig 14 százalékkal emelkedik. A történelmi jelentőségű hároméves bérmegállapodást a munkaadói és munkavállalói érdekképviseletekkel közösen írták alá.

A hároméves bérmegállapodás mérföldkőnek számít a magyar bérpolitikában. Az emelkedő bérek nemcsak a munkavállalók életkörülményeit javíthatják, hanem a gazdaság stabilitásához és növekedéséhez is hozzájárulhatnak, miközben a munkáltatók számára hosszabb távú tervezhetőséget biztosítanak

Közel 40 százalékos emelkedés három év alatt

Az új bérmegállapodás értelmében a minimálbér három év alatt közel 40 százalékkal fog növekedni. Ez nemcsak azokat érinti, akik minimálbért keresnek – számuk körülbelül 1 millió fő –, hanem a magasabb bérkategóriákat is, hiszen a minimálbér emelkedése az úgynevezett bértorlódás révén a fölötte lévő bérekre is hatással lesz.

A munkavállalók és munkáltatók számára egyaránt előnyös

Czomba Sándor kiemelte, hogy a béremelés minden munkavállaló számára fontos, mivel a magasabb jövedelem hozzájárul a családok megélhetésének és biztonságának javításához. Emellett a hároméves bérmegállapodás a munkáltatók számára is előnyt jelenthet, mivel kiszámíthatóságot és stabil keretet biztosít a következő években.

A bérdinamika hatása a gazdaságra

A jelentős minimálbér-emelkedés hosszú távon hozzájárulhat a vásárlóerő növekedéséhez, ami serkentheti a gazdasági aktivitást. Ugyanakkor a munkáltatók számára komoly kihívást is jelenthet a bérek finanszírozása, különösen a kis- és középvállalkozások körében.