2025 április 04

Panama-csatorna – Beelőzi Amerikát a dán hajózási óriás?

Donald Trump át akarja venni az irányítást a Panama-csatorna felett. Washington ennek érdekében nyomást gyakorol a közép-amerikai ország kormányára.

Új fejlemény: egybehangzó sajtóértesülések szerint a dán Maersk hajózási társaság megvásárolta a Panama-csatorna vasút üzemeltető társaságát. És ez alig néhány héttel azután történt, hogy a hírek szerint a csatorna mentén két kikötőt eladnak egy amerikai konzorciumnak, nyilvánvalóan Donald Trump amerikai elnök nyomására.

Mi van, ha ha a csatorna vízszintje alacsony?

A vasúttársaság vonalán a vonatok párhuzamosan közlekednek az Atlanti-óceán és a Csendes-óceán partja közötti csatornával. Szükségessé válnak például, ha a csatorna vízszintje alacsony. A konténerek átrakodásával a hajók merülése ennek megfelelően állítható.

A vasútvonal konténerkapacitásai lényegesen kisebbek, mint a csatornáé. A Financial Times szerint  azonban, amely a Reuters hírügynökséghez  hasonlóan beszámol az ügyletről, az alternatíva vonzóbbá vált az elmúlt száraz időszakokban.

A Maersk lépése azért kelt feltűnést, mert Trump januári hivatalba lépése óta a Panama-csatorna a figyelem középpontjába került. Az amerikai elnök és a washingtoni adminisztráció más tagjai rendszeresen hangot adtak hatalomátvételi fantáziájáuknak – sőt erőszakos intézkedésekkel fenyegetőztek ezzel kapcsolatban. Trump arra kérte a Pentagont, hogy készítsen terveket a csatorna „visszaszerzésére” .

Trump következetesen azt állította, hogy Kínának túl nagy befolyása van a Panama-csatornára, sőt hamisan azt állította, hogy a csatornát Kína üzemelteti. Valójában Panama állam a felelős a csatorna üzemeltetéséért. Trump valószínűleg ezzel akarta mondani: a hongkongi CK Hutchison cégnek volt engedélye két csatorna menti teherterminálra.

Kína nem nézi jó szemmel az üzletet

Panama nyomására a cég márciusban bejelentette az eladást a Blackrock amerikai pénzügyi cég által vezetett konzorciumnak. Ennek a konzorciumnak a része a Maersk legnagyobb riválisa, a svájci székhelyű Mediterranean Shipping Company (MSC). Az üzlet azonban még nem zárult le. Peking állítólag arra kérte a hongkongi csoportot, hogy vizsgálják felül a lépést.

A Financial Times értesülései szerint Keith Svendsen, a Maersk kikötői üzletágának APM Terminals vezérigazgatója szerint a vasúttársaság jelentős lehetőség arra, hogy világszerte még több szolgáltatást kínálhasson ügyfeleinek. Korábban a vasúttársaság a kanadai Pacific Kansas Cityhez és az amerikai Lanco csoporthoz tartozott.

Legnézettebb Tartalmak