Oroszország 30 milliárd dollárnyi adósságot rendezett – kik jártak jól?
Oroszország az elmúlt 25 évben 22 ország adósságát rendezte át, összesen 30 milliárd dollár értékben. A legnagyobb tartozás Fehéroroszországé, de Banglades és India is a legnagyobb adósok között van.
Negyedszázados tapasztalat az adósságát kezelésében és átrendezésében
Az elmúlt 25 év során Oroszország 22 ország összesen 30 milliárd dollárnyi adósságot engedett el és rendezett át – jelentette ki Anton Sziluanov orosz pénzügyminiszter egy, a feltörekvő országok számára rendezett konferencián Szaúd-Arábiában – számolt be az eseményről a Reuters.
Az orosz tárcavezető hangsúlyozta, hogy Moszkva jelentős tapasztalattal rendelkezik az adósságkezelés terén, és támogatja a G20 keretében kidolgozott adósságkönnyítési elveket.
Oroszország, mint globális hitelező
A Világbank adatai szerint Oroszország 2019-ben a fejlődő országok ötödik legnagyobb szuverén hitelezője volt, ekkor mintegy 30 állam tartozott neki összesen 22,9 milliárd dollár értékben. A legnagyobb adósa akkor Fehéroroszország volt 8,1 milliárd dollárral, míg Banglades, Venezuela, India, Vietnám és Jemen egyenként több mint 1 milliárd dolláros tartozást halmozott fel.
2024-re tovább nőtt a kintlévőségek összege
2024 elején a külföldi országok Oroszországgal szembeni teljes adóssága már 28,86 milliárd dollárt tett ki. A legnagyobb hitelfelvevő továbbra is Fehéroroszország 8,24 milliárd dollárral. Jelentős tartozása van Bangladesnek 5,86 milliárd dollár, Indiának 3,75 milliárd dollár, Egyiptomnak pedig 1,82 milliárd dollár értékben.
Közép-Ázsiában Vietnámnak 1,39 milliárd dollárral is a tartozók között szerepel. Afganisztánnak 1,2 milliárd dollár és Jemennek 1,18 milliárd dollár értékű tartozása van. Európában Szerbia 0,92 milliárd dollárral a listán szerepel.
Oroszország továbbra is jelentős szereplője a globális hitelezési piacnak, és aktívan részt vesz az adósságrendezési és átstrukturálási folyamatokban.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock