Orbán Viktor megállította az uniós szankciókat-Mi áll a döntés hátterében?
A magyar kormány pénteken megakadályozta az Oroszországgal szembeni európai uniós szankciók meghosszabbítását. A döntést hétfőre halasztották, miközben a helyzet tovább fokozódik.
Az uniós küldöttek pénteki találkozójukon nem tudták felülírni a szankciókat, mivel a zárt ajtók mögötti megbeszélésen Budapest energiabiztonsági aggályokra hívta fel a figyelmet. A szankciókkal kapcsolatos kérdést az EU Tanácsának ülésén január 27-én, hétfőn tárgyalják a külügyminiszterek. A szankciók január 31-i határidővel járnak le. Orbán Viktor korábban egyértelművé tette, hogy Magyarország csak bizonyos feltételek teljesülése esetén járul hozzá a szankciók folytatásához – jelent meg a pénteki ülésről szóló beszámoló a Bloomberg oldalán.
A magyar miniszterelnök péntek reggeli rádióinterjújában kifejtette, hogy a szankciók Magyarország számára rendkívül költségesek.
„Én behúztam a kéziféket, és azt mondtam az európai vezetőknek, hogy ezt nem lehet folytatni. Az a probléma, hogy 7500 milliárd forint hiányzik a magyar kasszából Brüsszel miatt” – jelentette ki a miniszterelnök amely összeget szankciók következményeként veszített az ország.
Orbán Viktor három feltételt határozott meg.
- Gázútvonalak helyreállítása: Az ukrán gázcsapok megnyitását kérte a miniszterelnök és a közép-európai országok gázellátásának biztosítását.
- A Török Áramlat biztonsága: Az orosz területen lévő határpontok elleni támadások megszüntetését kérte, amelyek veszélyeztetik Magyarország déli irányú gázellátását.
- Garanciák az olajellátásra: Az olajvezetékek, különösen a Barátság-vezeték működésének biztonságára vonatkozó biztosítékok.
Orbán Viktor szerint ezek a feltételek teljesítése szükséges, a magyar kormány nem fogja támogatni a szankciók meghosszabbítását.
Halasztott döntés és uniós reakciók
A magyar vétó miatt az EU külügyminiszterei hétfőn tárgyalnak újra a kérdésről, amely az első napirendi pont lesz a Tanács ülésén. António Costa, az Európai Tanács elnöke kiszivárgott információk szerint akár rendkívüli EU-csúcs összehívását is fontolgatja, ha nem sikerül gyors megállapodásra jutni.
Egy magas rangú tanácsi tisztviselő szerint nincs B terv, és a következő napokban muszáj lesz dönteni a szankciók ügyében. Ha január 31-ig nem születik döntés, akkor a szankciók automatikusan hatályukat vesztik. Ez azzal járhat, hogy Oroszország hozzáférhet a 210 milliárd eurós befagyasztott vagyonához, amely jelenleg egy belga vagyonkezelőnél található.
Orbán Viktor üzenete
Orbán Viktor a közösségi médiában is megosztotta álláspontját. Az X platformon angol felirattal közzétette a reggeli rádióinterjújának egy részletét, amelyben az uniós szankciók kártékony hatásaira hívta fel a figyelmet. A videót széles körben megosztották, és intenzív vitát generált mind a magyar, mind a nemzetközi közvéleményben.
Mi várható hétfőn?
A hétfői külügyminiszteri ülés kulcsfontosságú lesz az Oroszországgal szembeni szankciók jövője szempontjából. Amennyiben a magyar kormány nem változtat álláspontján, az unió komoly kihívásokkal nézhet szembe, nemcsak az egység fenntartása, hanem a szankciók hatékonyságának megőrzése tekintetében is. Az ügy kimenetele az egész EU-ra kihatással lehet, mind politikai, mind gazdasági szempontból.
Orbán Viktorral készült reggeli rádió interjúról készült videó ITT megtekinthető.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock