2024 június 24

Olaj drágulás – rossz hírek érkeztek

Közel egy hónapja éles zuhanásba kezdett az olaj, és a referenciaértékek jelentős mínuszokat szedtek össze. A piacon eluralkodott a pánik és az OPEC májusi termeléscsökkentése sem állította meg a medvéket. Az OPEC váratlan húzása, amellyel a piacokat szerették volna stabilizálni kudarcba fulladt. A döntés arról szólt, hogy Szaúd-Arábia és más nagy olajtermelő országok májustól napi 1,15 millió hordóval csökkentik termelésüket az év végéig. A recessziós félelmeket viszont még ezzel sem tudták felülmúlni. A termeléssel kapcsolatos kételyek hamar elvesztették értéküket. Most viszont úgy tűnik, hogy az olaj megint elérte a mélypontot és ezt követően emelkedésbe kezdett.

(www.shutterstock.com)

A pánik mértéke múlt héten érte el a csúcsot a Fed találkozót követően, amikor Jerome Powell bejelentette, hogy újabb 25 bázisponttal emelik az irányadó kamatot. Bár a Fed kezdettől fogva tudatában volt a recessziós fenyegetéseknek, és annak, hogy minden egyes kamatemeléssel közelebb kerülnek a recesszióhoz, az infláció megszelídítését továbbra is prioritásként kezelték. A recesszió aggodalmat ébresztett a kereslettel kapcsolatban, amely pedig alacsonyan tartotta az olaj árfolyamát. Ez aztán segített az üzemanyagok árfolyamának csökkentésében is, enyhítve az autósokra helyeződő nyomást. Múlt héten a történet azonban sötét fordulatot vett.

Az elhalványuló a recessziós aggodalom

Három nap alatt a Brent árfolyama több, mint 5 dollárt emelkedett, visszanyerve a veszteségek egy részét, amelyet a piac Powell bejelentése után szenvedett el. Pénteken az áprilisi hónapra szóló egészséges amerikai foglalkoztatási adatok bejelentése segített az olaj emelkedésében. Mindez történt annak ellenére, hogy a munkaerőpiac ereje akár arra is kényszerítheti a Fed-et, hogy hosszabb ideig tartsa magasan a kamatlábakat. Keresi az irányt az olaj, azonban rengeteg mozgatórugó hat rá egyszerre. Az OPEC következő találkozója június 4-én lesz. Bár az olajkartell álláspontja szerint nincs szükség további olajkibocsátás-csökkentésre, de bármikor képes módosítani politikáján.

Az írás pillanatában a Brent árfolyama a napi grafikonon több, mint 2 százalékos profitot mutat, átlépve ezzel a 77 dollárt. Közben a WTI is hasonló gyarapodást jegyzett fel a hétfői kereskedés során, és ezzel áttörte hordónként a 73 dollárt.

Forrás: reuters.com

Címlapkép: Shutterstock