2025 január 11

Nyersolaj – az USA már Európában is dominál

Hatalmas változás következett be a nyersolaj piacán. Oroszország egészen a közelmúltig a blokk legfontosabb nyersanyag szállítója volt, amely a teljes behozatal 31 százalékáért felelt. Ezen dominancia 2022 januárjában kezdett hanyatlani. Ekkor még az Egyesült Államok csak egy távoli második helyezettként szerepelt a maga 13 százalékával.

(www.shutterstock.com)

Az oroszok-ukrán háború kirobbanását követően szankciós csomagokkal sújtott le Európa az orosz gazdaságra. A háborús gépezet egyik legnagyobb bevétele az energiaimportból származott, ezért Európa tudta mit kell tennie. Ahhoz, hogy szignifikáns károkat okozzanak az oroszoknak, megfogadták, hogy levállnak a gázcsapokról, és a kőolaj importját is korlátozták.

Az Egyesült Államok dominanciája számokban

Decemberben az Európai Unió betiltotta az orosz tengeri nyersolaj behozatalát, és ársapkát vezetett be, amely korlátozta az orosz hordók legmagasabb vételi árát. Ezzel azt szerették volna elérni, hogy bár csökken az oroszok bevétele, a hordóikat tartsák a piacon, hiszen annak kiesése komoly drágulást idézhetett volna elő a nyersolaj piacon. Az orosz nyersolaj behozatala Európába fokozatosan csökkent, míg nem decemberben elérte a 4 százalékot. Az év végére az EU legnagyobb nyersolaj-szállítói az Egyesült Államok, Norvégia és Kazahsztán volt.

Oroszország 2022 első negyedévében Európa földgázigényeinek 31 százalékát elégítette ki. Ez a szám év végére közel 19 százalékra csökkent. Azonban az uniónak be kellett valahonnan szerezni a nyersanyagokat. A földgáz esetében is az egyik legnagyobb szerepet az Egyesült Államok vállalta. A méregdrága LNG szállítmányok segítettek át minket a téli időszakon. Láthatjuk tehát, hogy jelentősen megugrott az USA befolyása. A mostani adatok szerint már a nyersolaj szállítmányok mennyiségében átvették az első helyet. Decemberben a blokk nyersimportjának 18 százaléka Amerikából származott.  

Mi lesz az orosz kínálattal?

Moszkva elveszítette egyik legnagyobb piacát, és ezzel jelentős bevételtől esett el. Azóta viszont talált magának más piacokat, ahol jelentős kedvezménnyel árulja a hordóit. Különösen India és Kína emelte fel az orosz olajimport mennyiségét az invázió után. Nyikolaj Sulginov orosz energiaügyi miniszter kedden arról számolt be, hogy Moszkva sikeresen átirányította a nyugati szankciók miatt elvesztett nyersolaj és olajtermékek teljes exportmennyiségét.

Forrás: edition.cnn.com

Címlapkép: Shutterstock