Hatalmas lépés az orosz gázról való leválás felé
Az uniós tagállamok és az Európai Parlament tárgyalópartnerei szerdán a kora reggeli órákban megállapodtak abban, hogy az EU Innovációs Alapjából származzon a pénz 60 százaléka. Az Innovációs Alap, egy olyan forrásként használt pénzösszeg, amelyet zöld technológiák finanszírozására használnak.
A fennmaradó 40% a tervezettnél korábban értékesített CO2-engedélyekből származna.
Az EU szén-dioxid-piaca arra kényszeríti az erőműveket és a gyárakat, hogy CO2-engedélyeket vásároljanak, ha szennyeznek. Ezeknek az engedélyeknek az ára az elmúlt években megugrott, növelve az országok bevételeit, amelyeket a CO2-kibocsátó vállalatoknak történő eladásukból kapnak.
A finanszírozást olyan területekre fordítják, mint a megújuló energiaforrások bővítése, energiatakarékos felújítások és a nehézipar szén-dioxid-mentesítését segítő projektek.
Az uniós tagállamoknak és az Európai Parlamentnek hivatalosan is jóvá kell hagynia a megállapodást, mielőtt az jövőre hatályba lépne.
Az uniós szén-dioxid-kibocsátási engedélyek árát részben a szigorúbb kibocsátás-csökkentési célok emelték, amelyek az ebben az évtizedben rendelkezésre álló szén-dioxid-kibocsátási engedélyek mennyiségét csökkentik. Az uniós szén-dioxid-kibocsátási engedélyeket szerdán tonnánként 80 euróért kereskedték.
Az ellenzők
Hollandia és Dánia ellenezte ezt az elképzelést, arra rámutatva, hogy a tartalékkal való játszadozás alááshatja a szén-dioxid-piacba vetett bizalmat, és csökkentheti az uniós árat.
A tárgyalófelek a héten megpróbálnak egyezségre jutni a szén-dioxid-piac szélesebb körű átalakításáról is, amely központi szerepet játszik az EU azon célkitűzésében, hogy 2030-ig az 1990-es szinthez képest 55%-kal csökkentse az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátását.