2024 november 15

Ez már tarthatatlan, az Egyesült Államok beavatkozna

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete most tovább nehezítette az életünket döntésével, de az Egyesült Államok nem akarja ezt szó nélkül eltűrni.

(www.shutterstock.com)

Történelmi háttér – nézzük meg mi vezetett a mostani döntéshez

Az OPEC napi kétmillió hordós csökkentése szignifikáns változtatásnak számít, amelyre a legvadabb előrejelzések sem nagyon számítottak. Ez a döntés azonban nem volt alaptalan a részükről. Az orosz-ukrán háború kirobbanása óta, sőt már a tavalyi év végén is az olajtermelők hatalmas profitokra tettek szert. A nyersolaj ára az elfogadott 70-80 dolláros szintekről 2021 szeptemberében elkezdett emelkedni. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete nem tudta megfelelő mértékben emelni a kibocsátását, és több ország is szenvedett a kvóták betartásában, visszafogva ezzel a kínálatot. A gazdaságok azonban egyre gyorsabban éledeztek a járványból, ezzel együtt a kereslet is kilőtt. Ekkor az árfolyamok a 95 dollár közelében mozogtak már, azonban a februárban kirobbant háború után a 130-as szinteket is megjárták. A nyersolaj értéke egészen augusztusig, tehát majd fél éven keresztül nem tudott 100 dollár alá süllyedni. Ennek köszönhetően a kartell jókora profitra tett szert.

Több próbálkozás is volt, hogy enyhítsék az árakat, a Biden-adminisztráció és egyes szövetségesei is, a tartalék olajkészleteikből adtak ki hordókat, ezzel hűtve a piacokat. A feszült helyzet miatt nem lehetett számítani csökkenésre, azonban ekkor jöttek a recessziós félelmek. A gazdaságok lassulása komoly hosszú távú hatással járhat, ezért a piacok is elkezdték újraárazni a fekete arany értékét. Ekkor indult el a csökkenés, még a júniusi hónap elején. Nem kevesebb mint három és fél hónap alatt 40 dollárt veszítettek a referenciaértékek, ezzel együtt jókora profittól estek el a kartell országai. Így érkezünk meg a jelenbe, és kapunk magyarázatot a csökkentés mértékére.

Az OPEC döntésének hatása

A napi kétmillió hordós csökkentés a 2019-ben kezdődő pandémia óta a legnagyobb változtatás volt a kartelltől, melynek pusztító hatásai lesznek. Ezek egy részét már most láthatjuk, az olajárak rekordmennyiségben nőttek a héten. A háború kirobbanása óta nem láthattunk ekkora mértékű profitot egy hét alatt a piacon. A Brent értéke 10 dollárral gyarapodott, egészen egy 98 dolláros zárásig. A WTI hasonló számokat produkált, a maga 11 dolláros nyereségével. Az árfolyam az írás pillanatában 93 dollárnál tart. Ez kis késleltetéssel, de a benzinkutakon látott értékekben is meg fog jelenni, ami azt jelenti, hogy az eddig tapasztal enyhülés most eltűnik. A tankolás újra drágább lesz, és ez még csak az első pár nap hatása a kibocsátás csökkentése után. Az OPEC terve, hogy az olajárakat a 90-100 dollár közé stabilizálják, azonban a mostani lépésükkel úgy néz ki kicsit túllőttek a célon.

Az Egyesült Államok nem hagyja szó nélkül a történteket

Fontolóra veszik lépések sorozatát annak megakadályozására, hogy a globális olajárak emelkedjenek. Joe Biden elnök csütörtökön elmondta az újságíróknak, hogy csalódott a csoport döntése miatt, és rövidlátónak nevezte őket. Összegezni fogják, hogy milyen lehetőségeik maradtak. A szakértők szerint a gazdasági szankciók felemelése, amelyek megakadályozzák az olyan országokat, mint Venezuela és Irán az olaj exportálásában, nagyobb ellátást biztosítanának a piacra. Az adminisztráció több mint 170 millió hordó olajat bocsátott ki az Egyesült Államok stratégiai kőolajtartalékaiból ebben az évben, és további 10 millió hordó felszabadítását tervezik a jövő hónapban. Az adminisztráció felszólította az energiavállalatokat is, hogy miközben ők rekord profitot szerezzenek, az egyszerű emberek szenvednek. Továbbá figyelembe vesznek olyan eszközöket is, amelyek csökkenthetik az OPEC energiaárak feletti ellenőrzését.

(www.shutterstock.com)

Elindultak újra a mozgolódások, és az országoknak új ötletekkel kel előállniuk az emberek védelmének érdekében. További nagy kérdés lesz, hogy az áremelkedés hogyan hat majd az eddig is rekordmagas inflációra.

Jó hír azonban, hogy egyes szakértők szerint a rali nem lesz fenntartható hosszú távon. A gazdasági adatok egyre rosszabbak, és a Fed jelezte, hogy további kamatemelések jönnek, egyre közelebb kerülve ezzel a recesszióhoz, ez viszont a kereslet csökkenését és enyhülést hozhat magával.

Forrás: voanews.com

Címlapkép: Shutterstock