2024 december 24

Emelkedés vagy enyhülés-hogyan tankolhatunk a héten?

Az olajárak hétfőn csökkentek, mivel Kína benzin-és dízelkészleteinek felszabadítása enyhítette a szűk globális kínálat miatti aggodalmakat. Brent olaj 46 centes csökkenéssel kezdte a napot, amely 0,6 százaléknak felelt meg, ezzel 83,26 dollárra csökkenve. A WTI piacán is hasonló mozgások voltak, 0,8 százalékot esett, ezzel éppen bekerülve 83 dollár alá. A csökkenés tehát Kína egy nem szokványos hivatalos nyilatkozata után érkezett, melyben elmondták, hogy már kiadtak a tartalékjaikból, az árstabilitás fenntartása érdekében. Ez a lépés nem szokatlan már Kínától, hiszen ugyanezen a vonalon indult el a szén árának csökkentésénél is. Jelenleg minden szem november negyedikén megtartásra kerülő találkozóra összpontosul, amikor a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete és szövetségesi fognak találkozni. A találkozó fő témái közé tartozik majd a kibocsátás növelésének mennyiége. Az elemzők arra számítanak majd, hogy a 400 000 napi hordós kibocsátásnövelésnél fognak maradni decemberre is. Az olajárak a múlt héten több éves csúcsra emelkedtek, amelyet az OPEC döntése segített, hiszen a tervezett kibocsátás növekedés fenntartása mellett tartanak ki, ahelyett, hogy a globális ellátási aggályokra tekintettel emelnék a kibocsátás mennyiségét.

Újra a 84 dolláros határt teszteli a WTI (www.Investing.com)

Egyes országok a termelés növelése mellett, míg mások ellene vannak

Joe Biden, amerikai elnök szombaton sürgette a G20 energiatermelő országait, hogy növeljék a termelést, ezzel biztosítva a globális gazdasági fellendülést. „Irak azonban nem látja szükségét, hogy bármilyen változtatást hozzanak, és növeljék a termelését azon túl, amit már az OPEC országok elterveztek,” mondta az iraki Állami Olajmarketing Szervezet. Kuwait a termelés növelése mellett van, szerintük lehetne növelni az OPEC által meghatározott terven.

A nap közepére már vissza is pattantak az árak

Többen is arra számítanak, hogy az év végéig kitart majd a hordónkénti 80 dolláros ár, hiszen a szűk kínálat és a magas gázszámlák is a nyersolajra való áttérést fogják ösztönözni, és annak energiatermelő üzemanyagként való felhasználását. Az olajárak emelkedésének hűtésére az amerikai energiacégek további olaj-és földgáz fúrótornyokat állítottak munkába. Ezzel már számuk 2020 áprilisa óta nem látott magasságokba emelkedett. A hétfő reggel látott csökkenés, amelyet Kína idézett elő dél körül már ellensúlyozva volt a piacon. Az árak újra emelkedőben voltak. A WTI árfolyama újra a 84 dollár alját súrolta, és a Brent pedig egy 0,8 százalékos emelkedést követve már 84,40 dollárnál járt.

A Brent olaj árfolyamában is emelkedést észlelhetünk

Az olajvállalatok profitja tovább emelkedhet

A Saudi Aramco, hivatalos nevén a Saudi Arabian Oil Company, egy szaúd-arábiai állami kőolaj- és földgázipari vállalat. Vasárnap kijelentette, hogy a harmadik negyedéves profitja emelkedett a magasabb nyersolajáraknak, valamint a nagyobb mennyiségű keresletnek köszönhetően. Az idei nettó profitja 30,4 milliárd dollárt súrolta, amely óriási gyarapodás az egy évvel ezelőtti értékhez képest, amely 11,8 milliárd dollár volt. „A globális gazdaság számára még mindig van ellenszél, részben az ellátási lánc szűk keresztmetszetei miatt, de optimisták vagyunk abban, hogy az energiaigény a belátható jövőben is egészséges marad,” mondta, Amin H. Nasser vezérigazgató.

A hideg tél továbbra is a magas olajárak indikátora lehet, azonban a Chevron vezérigazgatója másképp vélekedik

Nemcsak a hideg tél miatt állítják az elemzők, hogy 80 dolláros szinten maradhat az olaj. A legfőbb mozgatórugó továbbra is az energiahiány és az átváltás szénről olajra, amely tovább emeli a már így is túlfűtött árakat. Azonban ez 2022 közepétől enyhülhet, hiszen az Egyesült Államok egyre nagyobb mennyiséget termel. „Az OPEC 80 dollár körüli olajárakkal elégedett, hozzátéve, hogy a csoport figyelemmel kíséri a piacot és indokolt esetben növeli a kínálatot, mivel nem akarják, hogy az olajárak emelkedjenek, de azt sem, hogy elveszítsék piaci részesedésüket,” mondta John Paisie, a Stratas Advisors elnöke. Az olaj szuperciklusról beszélnek, amely egy olyan időszak, amikor az árak hosszú távú trendjük felett maradnak. Pierre Breber a Chevron pénzügyi igazgatója elmondta, hogy ő szkeptikus, szerinte az árak nem tudnak évekig 80-100 dollár körül maradni. Hozzátette, hogy bár nagyon nehéz az olaj árfolyamát előre megjósolni, elmondta, hogy arra számítanak, hogy a piacok idővel egyensúlyba kerülnek.

Forrás

https://www.reuters.com/business/energy/oil-falls-after-china-releases-reserves-gasoline-diesel-2021-11-01/

https://www.marketwatch.com/story/saudi-aramco-3q-net-profit-surged-on-higher-oil-prices-volumes-271635749288