2024 november 15

Elszállt az olajár – a szakértők mégsem aggódnak

Az olaj árfolyamában a hét második felében jelentős bullish szentimentet tapasztaltunk, és az árfolyam az eddig nagyon fontos támogatásként szereplő 72 dolláros zónából pattant vissza ismét. Az elmúlt két hónapban a Brent árfolyama ezt a szintet már negyedszer tesztelte, azonban a medvék most is elbuktak. A szakértők azonban fontosnak tartják a teljes kép elemzését, ugyanis a legfrissebb adatok szerint az olaj feljegyezte zsinórban negyedik veszteséges negyedévét. A befektetők továbbra is attól tartanak, hogy a lassú globális gazdasági tevékenység megcsonkíthatja az üzemanyag iránti keresletet. Az üzemanyagárak szempontjából is nagyon fontos az olajpiacok állapota.

Amíg nyomás van az árakon és a szakértők a kereslet csökkenésétől tartanak, addig az autósok is bízhatnak az olcsóbb üzemanyagárakban. Az elmúlt időszak elég szárazra sikeredett a kutakon, hiszen több héten keresztül alig volt változás az üzemanyagok árfolyamában. A szakértők szerint azonban az üzemanyagárak enyhülését támogató változások érkezhetnek az olaj piacán. Ennek talán két legnagyobb okozója a kamatlábakról szóló rémisztgetések, hogy a központi bankok még nem fejezték be az irányadó kamat emelését, valamint a világ legnagyobb importőrének, a kínai gazdaságnak a vártnál lassabb helyreállása. Mindkét tényező nyomást gyakorol az olajra, ezzel lejjebb nyomva a hordók árfolyamát. Ez pedig enyhítheti az üzemanyagárakat is.

Az erős félelmek mellett is drágult az olaj – ez, hogy lehetséges?

Bár a Reuters is beszámolt róla, hogy az elmúlt egy év trendje erősen negatív – a négy egymás utáni negyedéves mínusz miatt – az amerikai gazdasági aktivitás erősödésének jelei és az amerikai olajkészletek meredek csökkenése a múlt héten adott némi támogatást az olajnak. A U.S. Commerce Department jelentése szerint az éves infláció a múlt hónapban az elmúlt két év leglassabb ütemében emelkedett. Az árak támogatást szereztek Szaúd-Arábia azon tervéből is, hogy júliustól további napi 1 millió hordóval csökkenti a termelést, az OPEC szélesebb körű megállapodása mellett. A pénteki záráskor azonban olyan történt amire november óta nem volt példa. Az elmúlt nyolc hónapban ez volt az első, hogy zöld gyertyát láthattunk a referenciaértékeknél. Mind a Brent, mind a WTI közel 3 dolláros pluszban zárta a hónapot.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Forrás: reuters.com; investing.com

Címlapkép: Shutterstock