2024 december 27

Benzin – végre fellélegzhetnek a magyarok?

A benzin árfolyamát befolyásoló tényezők közül mindenképp érdemes kiemelni a talán két legerősebb mozgatórugót, amely nem más, mint a forint és az olaj. Az autósok bizakodva várták a mai adatokat, hiszen az elmúlt időszakban a forint és az olaj is az ő malmukra hajtotta a vizet. Június második felében a forint tovább erősödött a dollárral szemben. Egyes napokon még a 336-os szintet is teszteltük. A mai napon a dollár kapott némi támogatást, de még így sem léptük át a 340-es szintet. Másik jó hír, hogy az olaj – a benzin árfolyamának egyik legnagyobb mozgatórugója – az elmúlt napokban komoly mínuszt jegyzett fel. Valósággal beszakadt az árfolyam múlt hét csütörtökön, és a bikák azóta sem tudták visszavenni a kezdeményezést. Ezen időszak alatt a Brent árfolyama több, mint 5 dollárt csökkent. Ezek a változások bár késleltetve, de elkerülhetetlenül is megjelennek a benzin és a gázolaj árfolyamában. A mai nap folyamán a holtankoljak.net legfrissebb adatai jelentős változásokról számoltak be.

Beszakadt az olaj árfolyama, olcsóbb lesz a benzin és a gázolaj

A szakportál szerint pénteken a benzin és a gázolaj ára is jelentősebben csökken a hazai benzinkutakon. Ez már a második csökkenés lesz a héten, hiszen a benzin szerdán bruttó 4 forinttal csökkent, bár a gázolaj ára ekkor még nem változott. Péntektől viszont a benzin és a gázolaj is sokkal olcsóbb lesz. A benzin esetében bruttó 5 forint lehet a változás mértéke, míg a gázolajért várhatóan bruttó 6 forinttal fogunk kevesebbet fizetni. Ezzel a júniusi hónap utolsó napján a következő átlagárakra lehet számítani:

  • 95-ös benzin: 571 Ft/liter
  • Gázolaj: 561 Ft/liter

Ahhoz, hogy a hazai kutakon még olcsóbb legyen az üzemanyag nagyon fontos lesz, hogy az olajár tovább csökkenjen. Jelenleg félelem uralkodik a nyersolaj piacán, és sokan aggódnak a kamatemelés miatt. Az olajárak kedden több, mint 2 százalékot estek azon jelzések miatt, hogy a központi bankok talán még nem végeztek a kamatemeléssel. Christine Lagarde, az Európai Központi Bank elnöke kedden elmondta, hogy a magas infláció miatt a bank még nem jelentheti be a kamatemelések végét. A magasabb kamatlábak nyomást helyeznek a gazdasági tevékenységre és ezzel együtt az olajigényre is, ezzel jó alapot biztosítva az üzemanyagok árfolyamának további enyhüléséhez.   

Forrás: holtankoljak.net; reuters.com

Címlapkép: Shutterstock