
Chile szerint kiszálltak, Kína szerint nem – Mi lesz a lítium jövője?
Bár korábban úgy tűnt, hogy a kínai Tsingshan és a BYD kiszállnak a chilei lítium ipari beruházásaiból, most mégis nyitva hagyták a lehetőséget a folytatásra. A chilei kormány szerint a cégek visszaléptek, de a kínai nagykövetség és a Tsingshan állítja: még tárgyalnak, és nem vetették el végleg a projektet.
Kína továbbra is érdeklődik a chilei lítium iránt, de a beruházások sorsa bizonytalan
A kínai Tsingshan fémipari csoport bejelentette, hogy nem vetette el véglegesen a chilei lítium feldolgozási szektorban való befektetés lehetőségét, annak ellenére sem, hogy sajtóhírek szerint visszavonták lítium katódgyár eredeti tervét – olvasható a hír a Reuters oldalán.
A lítium projektek befagytak, de a remény él
A Reuters a héten arról értesült, hogy a Tsingshan és a BYD is visszalépett a chilei gazdaságfejlesztési ügynökséggel (Corfo) közösen tervezett katódgyárak megvalósításától. Ez kemény csapás Chilének, amely arra törekedett, hogy az elektromos járművekhez szücséges lítium hazai feldolgozásában előrelépjen. A dél-amerikai ország a világ második legnagyobb lítiumtermelője.
A Tsingshan közleményében múlt időben utalt a katódgyár projektjére, de azt nem erősítette meg egyértelműen, hogy elvetették volna a beruházást.
Diplomáciai párbeszéd folyik, miközben hivatalos visszalépés nem történt
A kínai nagykövetség is megerősítette az X-en közzétett bejegyzésében, hogy sem a BYD, sem a Tsingshan nem jelentette ki, hogy teljesen felhagynának a chilei lítiumberuházásokkal, sőt folytatják a párbeszédet a chilei hatóságokkal.
A Diario Financiero című helyi lap ugyanakkor arról számolt be, hogy a projektek leálltak. A lehetséges ok a lítium árának globális zuhanása, amely után a vállalatok elálltak a beruházástól. A Corfo ügynökség szerint a BYD nem tudott megállapodni a feltételekről. Majd visszavonta az üzem helyszínére tett javaslatát. A Tsingshan pedig még nem is regisztrált hivatalosan Chilében.
Chile folytatja lítiumstratégiáját
Mario Marcel chilei pénzügyminiszter szerint a vállalatok visszavonulása nem kizárólag a kormánnyal kapcsolatos nehézségeknek köszönhető. Mélyebb piaci és gazdasági okok állhatnak a háttérben. Ennek ellenére Chile nem adja fel céljait. Április 30-án új pályázati eljárást hirdetett meg a lítiumhoz kedvezményes áron hozzáférő szereplők számára.
A Tsingshan továbbra is vizsgálja a lehetőségeket, és kész Chile hosszú távú lítium stratégiájához hozzájárulni.
Címlapkép forrása: Unsplash