2025 április 03

Durva büntetővám jöhet Magyarországra – Amerika 500 százalékos szankcióval sújtaná az orosz olajat vásárló országokat

Brutális büntetővámot javasolnak az Egyesült Államokban azok ellen az országok ellen, amelyek nem mondanak le az orosz energiahordozók importjáról – köztük lehet Magyarország is. A kétpárti javaslat akár 500 százalékos vámot vetne ki az érintett országok amerikai exportjára, ami súlyos csapást mérhet hazánk külkereskedelmére és energiaellátására egyaránt.

Brutális amerikai vámcsapás készül az orosz energiahordozókat vásárló országok ellen: Magyarország is célkeresztbe kerülhet

Az Egyesült Államok republikánus és demokrata szenátorai közösen javasolják, hogy 500 százalékos büntetővámmal sújtsák azokat az országokat, amelyek továbbra is orosz olajat, földgázt vagy uránt importálnak. A drasztikus javaslat nemcsak politikai üzenet, hanem világkereskedelmi hatásfegyver is lehet, amely Magyarországot közvetlenül érintheti – számolt be a javaslatról a Bloomberg.

Középpontban Magyarország: energiabiztonság kontra exportpiacok

Hazánk orosz kőolajimportja 83 százalék, földgázimportunk pedig döntően a Török Áramlat vezetéken keresztül érkezik. Tavaly 5,8 millió tonna kőoalajat importált az ország amelyből 4,8 millió tonna Oroszországból származott. Eközben évente mintegy 9 milliárd dollár értékben exportálunk az USA-ba. A Portfolió szerint egy ilyen vámjavaslat óriási nyomást gyakorolna hazánk gazdasági stratégiájára.

Ha a javaslatot elfogadják, Magyarország olyan helyzetbe kerülhet, amely nem sok választási lehetőséget ad számára. Vagy lemond a szerződésben kedvező és olcsóbb áron kapható olajról vagy az exportpiacaival rizikózik.

Trump üzenete: mondj nemet az orosz olajra

A javaslat Donald Trump nyilatkozataihoz illeszkedik, aki kilátásba helyezte a büntetővámok kivetését azon államokra, amelyek támogatják Moszkvát energiahordozók vásárlásával. A 500 százalékos vám ugyan közvetve érinti az orosz gazdaságot, de közvetlenül az exportáló államokra hat.

A szankciós javaslat részleteit Richard Blumenthal connecticuti demokrata szenátor és Lindsey Graham dél-karolinai republikánus szenátor közös sajtóközleményben ismertette. Tájékoztatásuk szerint a törvénytervezetet már ötven szenátor támogatta aláírásával, miközben a képviselőházban is benyújtották annak kétpárti változatát, négy törvényhozó közreműködésével.

Békét szeretnénk, de annak igazságosnak kell lennie Ukrajna számára is „

– hangsúlyozta Blumenthal egy interjúban.

Azért nincs még tűzszünet, mert Putyin az időhúzásra játszik, abban bízva, hogy közben előnyöket szerez a fronton, miközben eltereli Trump elnök és az amerikai közvélemény figyelmét.” – tette hozzá.

Természetesen a javaslatban van egy olyan kitétel is, hogy ideiglenes lehetőséget adjon a büntetővámok alól mentesüljenek, akik elnöki engedélyt kapnak.

Kényszerpályán olaj, vagy export

A vámjavaslat elfogadása esetén Magyarországnak döntenie kell. Fenntartja az olcsó orosz energiaimportot, vagy megvédi az amerikai exportpiacait. Az Adria-vezeték ugyan alternatív megoldás lehet, de a nyugati olaj drágább, az ország finomítói pedig még mindig az Ural-típus feldolgozására optimalizáltak.

Míg olaj esetében van mérlegelési lehetőség, addig földgázfronton lényegesen korlátozottabb a mozgástér. Az orosz források kiváltása jelenleg nem reális alternatíva, a magyar gázstruktúra dominánsan az orosz irányra épül.

Nem csak Magyarország a célkeresztben

A büntetővám javaslata valójában nem hazánkat célozza elsődlegesen. Sokkal inkább Kínát és más nagy orosz energiaimportőr államokat, de a vámstratégia következményei közvetve EU-tagállamokra is átterjedhetnek. Magyarország pedig EU-tagként az uniós kereskedelempolitikában vesz részt, ami bonyolulttá teszi az amerikai vámérvényesítést.

A büntetővám milyen következményeket okozhat?

A helyzet egyre feszültebb energetikai és geopolitikai kérdéssé is válhat a magyar-amerikai kapcsolatok jövőjében. A Mol egyelőre nem kommentálta a fejleményeket, de ha a vámjavaslat törvényerőre emelkedik, hamarosan dönteni kell az energiapolitikai átmenet irányáról.

Címlapkép forrása: Unsplash