Az USA és az OPEC kartell csatája
Az olajárak a mai napon további 3 százalékkal csökkentek az Egyesült Államok kínálatának emelkedése és Kína keresletének csökkenése után. Ennek egy részét visszaszerezte később az olaj, azonban a napot még így is majd 2 százalékos mínuszban zárta. Kína, a világ legnagyobb nyersolaj importőre, késleltette a gazdasági mutatók bejelentését határozatlan időre, amelyet eredetileg kedden terveztek közzétenni. Ez jelezte a piacnak, hogy az üzemanyagigény jelentősen hanyatlóban van a régióban, hiszen a lassuló gazdaság kisebb kereslettel is jár.
Kína zéró-covid politikájának betartása tovább növelte az ország gazdasági növekedésével kapcsolatos bizonytalanságokat. Ezen felül a csökkenésnek erőt adott még, hogy a Biden adminisztráció azt tervezi, hogy még több olajat ad ki a stratégiai kőolajtartalékból annak érdekében, hogy az üzemanyagárakat a következő hónap kongresszusi választásai előtt lehűtse. Az olajtermelő csoport több tagja jóváhagyta a csökkentést, miután a Fehér Ház Szaúd-Arábiát azzal vádolta, hogy egyes nemzeteket kényszerített a lépés támogatására. Egyelőre azonban a csökkentés nem tudta elhozni a várt hatást. Az árfolyam tovább csökken, és komoly volatilitással számolhatunk.
A világ második legnagyobb gazdaságának botladozása, amelyet nagyban elősegít a szigorú koronavírus korlátozás, enyhíti Európa félelmeit a magas energiaárakkal kapcsolatban. Kína gazdasági lassulása nagymértékű LNG rakományt szabadított fel az uniónak, amelyek elengedhetetlenek az orosz gáz helyettesítéséhez, amely az európai kereslet mintegy 40 százalékát szolgáltatta az elmúlt években.
Visszatekintés és a történések összefoglalója
Az elmúlt hetek egyik legforróbb témája volt a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének döntése, mely szerint napi 2 millió hordóval csökkentik a kibocsátásukat. Ez megtörte a nyersolaj árfolyamának hosszas csökkenését és elindított egy ralit a piacon. Az Egyesült Államok nem volt elégedett a kartell döntésével, hiszen hónapok óta azon fáradoztak, hogy csökkentsék a rekordmagas benzinárakat, amelyet az orosz-ukrán háború okozta hiányosságok, illetve a termelő országok kapacitáshiánya okozott. A Biden-adminisztráció rekordmértékű olajat adott ki a tartalékaiból, de a csökkenéshez még ez sem volt elég a szűk piacon. Azonban amikor a világ második legnagyobb gazdaságát – amely történetesen a legnagyobb olajimportőr is – erős járvány súlytotta, a piacok hűtése megkezdődött. Ehhez csapódtak még a recessziós félelmek, hogy a gazdaságok lassulása miatt a kereslet el fog tűnni a piacról, és pár hónap alatt már 100 dollár alatt találtuk magunkat.
Nagy veszteségek érték az OPEC országait
Ekkor még nem avatkoztak be, hiszen még így is a szokásosnál sokkal magasabb volt az árfolyam, illetve a kartell egyik fő célja a stabilitás biztosítása. Az olaj árfolyamában az elmúlt időszakban akkora volatilitást figyelhettünk meg, hogy a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete inkább nem bolygatta meg még ennél is jobban a helyzetet. Bár nem volt akkora már a profit, komoly árréssel tudtak továbbra is dolgozni. Azonban amikor egy hordó olaj árfolyama betört a 90 dollár alá, és tovább csökkent a 80-as szint felé, elkezdték félteni a helyzetüket.
A beavatkozást itt már elengedhetetlennek látták, hiszen a recessziós félelmek rendkívüli mértékben eluralkodtak a piacokon. Nem szerették volna, hogy összeomoljon a rendszer, illetve további profittól essenek el, ezért a koronavírus kitörése óta nem látott mértékben csökkentették a kibocsátásukat. A piacok nagyon gyorsan reagáltak is erre, és október elején majd 20 dollárral, egészen 99 dollárig ralizott a Brent. Itt azonban az autósok nagy megkönnyebbülésére jókora ellenállásba ütközött és azonnal délnek indult. Most valahol középúton járunk, a Brent árfolyamát 90, míg a WTI értékét 82 dollárnál jegyzik. Az OPEC terve a csökkentéssel az volt, hogy az árfolyamot a 90-100 dolláros intervallumban tartsa, de ezt körülbelül csak két hétig sikerült megvalósítaniuk.
Csökkenés a dollár gyengülése ellenére
Amikor a dollár gyengül, olyankor az olaj árfolyama általában megemelkedik, hiszen a külföldi valutával rendelkező befektetőknek olcsóbbá válik a dollárban denominált nyersolaj. Most azonban a további makrotényezők ellensúlyozták ezt a mozgatórugót.
Forrás: reuters.com
Címlapkép: Shutterstock