Rendkívüli Hírek:

2024 november 22

A legrosszabb forgatókönyv valósult meg: hároméves csúcson az olaj

Napok óta téma a világgazdaságban az OPEC+ gyűlése. A minden hónap legelső napján megrendezésre kerülő találkozó, ezúttal öt naposra húzódott el. A téma a kőolaj kitermelés növelése, valamint az export volumen emelése volt. Alapvetően Oroszország és Szaúd-Arábia szorgalmazták a számok növelését, míg az Egyesült Arab Emirátusok és Irán ellenezte. Előbbinek a bázisszinttel volt problémája, utóbbinak magával a növelés tényével. Irán helyzete persze annyiban speciális, hogy a Washingtonnal folytatott nukleáris egyezmény tárgyalásai jelentik a fő motiváló erőt. Most azonban eldőlt, hogy az OPEC+ országok képtelenek megegyezni az augusztussal kezdődő kitermelés növeléséről.  

Hároméves csúcson az olajár

Legutóbb 2018-ban volt ilyen magas olajár, de most még tovább szárnyalhat az árfolyam – www.investing.com

Az OPEC+ országok szempontjából, a Brent kőolajfajta ára a mérvadó. Jelenleg stabilan betört a 77 dolláros szint fölé az árfolyam, amellyel hároméves csúcson tanyázik az olajár. Legutóbb 2018 szeptemberében volt ilyen magas az árfolyam. Ezzel eldőlt, hogy óriási nyomás helyeződik a világgazdaságban a keresletre, ugyanis ennek már komoly árfelhajtó hatása lehet. Az sem kizárt, hogy az inflációs várakozásokra is befolyással lesz az ügy. Ha lehet még aggasztóbb az összkép, az OPEC+ országok közötti egyensúly is megborult, így az érdekvédelmi szervezet befolyása csökkenhet. Eközben a kereslet rohamosan stabilizálódik a pandémia lecsengésével. Más kérdés, hogy a delta vírusvariáns elindíthat egy esetleges újabb hullámot, amellyel kapcsolatos aggodalmak már megjelentek a feltörekvő piacokon. 

Szakértők várakozásai 

Az IHS Markit elnöke és vezető szakértője, Daniel Yergin elmondta, hogy a 100 dolláros árfolyam elérése sem lehetetlen, amennyiben további kereslet zúdul a világpiacra. Ez azonban már az olajjal rendelkező országoknak sem lenne kedvező forgatókönyv, mivel ezzel számos hosszútávú folyamat is felgyorsulhatna. Ezek közé sorolta az elektromos autók állami támogatásait, amellyel elérhetőbb közelségbe kerülne az EV szektor a fogyasztók számára. Ez pedig hosszútávon a kőolaj kereslet drasztikus csökkenését eredményezné. Idő közben a tengerentúli kőolajfajta, a WTI árfolyama is elképesztő magaslatokban jár. Jelenleg 76,5 dollár felett az árfolyam.