Moldova elszakad az orosz energiától – Az EU támogatásával építi jövőjét
Moldova véget vet az orosz energia függőségnek. Az Európai Unió 250 millió eurós támogatást ad az országnak az új energiarendszer felépítéséhez.
Az Európai Bizottság és Moldova megállapodást írt alá, amelynek célja, hogy Moldova teljes mértékben integrálódjon az Európai Unió energiapiacába és függetlenedjen az orosz energiaellátástól – jelentette be a brüsszeli testület – jelent meg a hír a Reuters oldalán.
A gáz leállás előzményei Moldovában
A hatóságok véget vetettek a hónapok óta tartó áramkimaradásoknak, és megkezdték a lakások fűtésének helyreállítását télies körülmények között hétfőn, mivel a földgázáramlás újraindult, az Európai Unió finanszírozásával.
„Most a fűtési rendszer beindítása a prioritás” – mondta újságíróknak Vadim Krasznoszelszkij, a Dnyeszter Menti Moldáv Köztársaság elnöke.
A vezető megköszönte az EU Végrehajtó Bizottság vezetőjének Ursula von Leyennek a hatvannégy millió eurós (65,9 millió dolláros) támogatást amellyel a gázszolgáltatás újra megindulhatott. A 350 ezres lakosú régióban a lakosok visszatértek a normális és mindennapi élethez. Ugyanis az orosz Gazprom januárban leállította az energiaszállítást.
Az együttműködés célja és pénzügyi támogatása
A kétéves átfogó stratégia révén az uniós és a moldovai energiarendszerek összekötése biztosítja az ország energiaellátásának stabilitását és ellenállóképességét, miközben csökkenti az orosz ellátás bizonytalanságait.
A megállapodás értelmében Moldova 250 millió eurós támogatásban részesül 2025-ben, amelyből 100 millió eurót április közepéig folyósítanak. A támogatás segíti a moldovai fogyasztókat a jelentős áremelkedések kezelésében, valamint kompenzálja a háztartások villamosenergia-költségeit 110 kWh-ig december 31-ig.
Célzott támogatások és energiahatékonysági beruházások
A csomag további forrásokat biztosít:
- Legkiszolgáltatottabb háztartások energiaszámláinak csökkentésére.
- Szociális intézmények (óvodák, iskolák, kórházak) villamosenergia-fogyasztásának támogatására.
- 15 millió eurós finanszírozást az élelmiszer- és feldolgozóipari vállalkozások energiaszámláinak mérséklésére.
- Nemzetközi pénzintézetek további 50 millió eurót biztosítanak energiahatékonysági fejlesztésekre, amelyek a moldovai hatóságokat, háztartásokat és kkv-kat segítik.
Támogatás a Dnyeszteren túli régió számára
Az EU 60 millió eurós finanszírozást biztosít Moldova Dnyeszteren túli régiójának energiaellátására, de a támogatás feltételekhez kötött. Az összeg csak akkor válik elérhetővé, ha a régióban előrelépések történnek az alapvető szabadságjogok és emberi jogok betartásában.
A Dnyeszteren túli régióban több mint 350 ezer ember maradt fűtés nélkül januárban, amikor az orosz Gazprom vállalat beszüntette az energiaszállítást.
Az uniós támogatás jelentősége
Az uniós támogatás lehetővé teszi Moldova számára, hogy energiaátmeneti beruházásokat és reformokat hajtson végre, növelve energiabiztonságát és teljesen megszüntetve az Oroszországtól való energiafüggőséget. A csomag az EU és partnerei által végzett folyamatos munka része, amelynek célja Moldova energetikai sebezhetőségének csökkentése és az ellátás stabil biztosítása kimaradások nélkül.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock