Mi zajlik a Starbucks falai mögött? Több ezer dolgozó rettegve várja a sorsát
A Starbucks 1100 irodai alkalmazottjától válik meg világszerte, miközben szervezeti átalakításokat hajt végre a hatékonyság növelése érdekében. A lépés része a vállalat stratégiájának, amellyel a csökkenő forgalomra és az egyre erősebb versenyre reagál.
Starbucks ezeregyszáz irodai dolgozótól válik meg a kávézólánc
A Starbucks világszerte ezeregyszáz irodai dolgozótól válik meg, miközben a kávézókban és a termelésben dolgozók munkáját nem érinti a leépítés. A vállalat emellett több száz üres pozíció betöltését is leállítja. A vezetés célja a működés egyszerűsítése, a hatékonyság növelése és a nagyobb elszámoltathatóság biztosítása – számolt be a vállalat döntéséről a CNBC.
Strukturális átalakítás és piaci kihívások
Brian Niccol, a kávézólánc vezérigazgatója hétfőn közölte a vállalati alkalmazottakkal, hogy a Starbucks egyszerűsíti szervezeti struktúráját, megszünteti a párhuzamosságokat, és kisebb, rugalmasabb csapatokat hoz létre.
A vezérigazgató levelében kifejtette, hogy a cél a hatékonyabb működés, az összetettség csökkentése és a jobb integráció megvalósítása. A Starbucks vezetése szerint ezek a változtatások biztosítják a vállalat jövőbeni sikerét.
„Az a szándékunk, hogy hatékonyabban működjünk, növeljük az elszámoltathatóságot, csökkentsük a komplexitást és elősegítsük az integrációt. A döntésünk hátterében, hogy jobban összpontosíthassunk, hogy nagyobb hatást tudjunk elérni a prioritásainkban”- írta Niccol.
A leépítésre azt követően kerül sor, hogy a Starbucks négy egymást követő negyedévben tapasztalt visszaesést az üzletek forgalmában. A vásárlók a cég két legnagyobb piacán, az Egyesült Államokban és Kínában egyre inkább az olcsóbb versenytársakat választják, ami hatással volt a bevételekre is.
A munkaerő csökkentésének a hatása
A Starbucks tavaly szeptemberben mintegy tizenhatezer irodai alkalmazottat foglalkoztatott. A mostani létszámcsökkentés a vállalati támogató funkciókat érinti, de nem terjed ki a pörkölésben, gyártásban, raktározásban és disztribúcióban dolgozókra.
Az elbocsátásokra azért kerül sor, mert a Starbucks megpróbálja visszacsábítani a kávéfogyasztókat a kávézóiba. Az ügyfelek a Starbucks két legnagyobb piacán, az Egyesült Államokban és Kínában működő olcsóbb riválisokhoz fordulnak, Niccol tavaly óta megpróbálta átalakítani a működését, többek között a szolgáltatás felgyorsításával.
A seattle-i székhelyű Starbucks jelenleg mintegy 40 ezer 200 üzletet üzemeltet világszerte, és több mint 360 ezer alkalmazottat foglalkoztat. Az előző pénzügyi negyedévben 9,39 milliárd dolláros bevételt ért el, ami 0,3 százalékkal alacsonyabb az egy évvel korábbinál.
A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!
Címlapkép forrása: Shutterstock