2025 január 04

Mérsékelten nőtt decemberben a beszerzésimenedzser-index

Mérsékelten, 0,2 ponttal nőtt decemberben a beszerzésimenedzser-index (BMI) az előző hónaphoz képest, szezonálisan kiigazított értéke 50,6 pont – közölte az MTI-vel csütörtökön a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

 Mérsékelten nőtt a beszerzési menedzserindex. Fotó: Shutterstock

A korábbi december havi értékekkel összevetve az idei érték alacsonyabb, a hosszú távú decemberi átlag 52,4 pont, és alulmúlja az előző három december 53,2 pontos átlagát is. A felmérésben vizsgált részindexek többsége emelkedett. A BMI öt egyedi index súlyozott átlaga, 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, ez alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal. Az új rendelések mennyiségét mutató részindex 0,3 százalékponttal nőtt az év utolsó hónapjában. 1995 óta ez a tizenegyedik legalacsonyabb decemberi érték. A termelési mennyiség emelkedett, az indexérték 1,4 százalékponttal csökkent az előző hónaphoz képest. 1995 óta ez a tizennegyedik legalacsonyabb e havi érték.

A foglalkoztatás indexe ismét 50 pont alatt áll, az indexérték ezúttal 3,4 ponttal csökkent. Az indexérték a harmadik legalacsonyabb e havi érték. A szállítási átfutási idő indexe is ismét 50,0 alatt van, értéke 6,4 százalékponttal lett magasabb. Az eddigi decemberi értékeket vizsgálva ez a tizenkettedik legmagasabb érték 1995 óta. A vásárolt készletek indexértéke 3,0 százalékponttal nőtt novemberhez képest, tehát fellendülést mutat. Az e havi indexérték a negyedik legmagasabb érték 1995 óta.

A beszerzési árak emelkedtek, az index értéke 7,4 százalékponttal nőtt az előző hónaphoz képest. A mutató összességében az árak intenzívebb emelkedését jelzi. A mostani indexérték 1995 óta vizsgálva a tizedik legmagasabb e havi érték. A beszerzési mennyiség indexe 1,6 ponttal nőtt novemberhez képest. A mostani indexérték alacsonyabb az elmúlt három év átlagánál, a tizenhatodik legalacsonyabb e havi adat.

A késztermékkészletek indexe 4,2 százalékponttal emelkedett, ami a készletszint emelkedésére utal. A korábbi e havi értékeket vizsgálva az idei érték átlag feletti, ez a hatodik legmagasabb e havi indexérték 1995 óta. A külpiaci mutatók közül az import indexe 1,3 százalékponttal, az exporté 0,1 százalékponttal csökkent.

Címlapkép forrása: Shutterstock