
Erős év, stabil eredmények – Az MVM továbbra is a fenntartható növekedés útján
Csökkenő nyereség mellett is erős évet zárt az MVM Csoport 2024-ben. A vállalat megőrizte pénzügyi stabilitását, bővítette megújuló energiás kapacitásait, és rekordközeli működési eredményt ért el. Továbbá jelentős lépéseket tett a megújuló energia és a hazai energiabiztonság erősítése felé. A vállalat szerint az alapok erősek, a kilátások pedig biztatóak. A társaság továbbra is kulcsszereplője marad a hazai és régiós energiaszektornak.
Csökkent a nyereség, de stabil maradt a működés, mérleget vont az MVM Csoport
Bár csökkent a nyereség, az MVM Csoport továbbra is stabil eredményekkel zárta a 2024-es évet . A nyereség 12 százalékkal esett vissza, az árbevétel is csökkent, ugyanakkor a cég vezetése elégedett a működés fenntarthatóságával és regionális pozícióinak erősödésével – derült ki a társaság szerdán a BÉT oldalán közzétett konszolidált pénzügyi beszámolójából.
A csoportszintű EBITDA 825 milliárd forint volt, ami minden idők második legmagasabb értékét jelenti a 2023-as 910 milliárd forint után.
Az is kiderült, hogy az MVM igazgatósága azt javasolja: „az MVM Zrt. 2024. évi adózott eredményével kiegészített szabad eredménytartalékából 339,5 milliárd forint osztalék kerüljön előírásra”, amelyből 126 milliárd forint osztalékelőleg kifizetésként már teljesült, „de ennek végleges mértékéről az Energiaügyi Minisztérium fog dönteni”.
Mérséklődő nyereség, csökkenő árbevétel, stabil működési alapok
A cégcsoport adózott eredménye 2024-ben 323,7 milliárd forint volt, ami 12 százalékos visszaesést jelent az előző évi 369,1 milliárdhoz képest. Az árbevétel is visszaesett, 5 079 milliárd forintról 4 534 milliárd forintra. A csökkenést a globális energiapiac stabilizálódásával, illetve az energiaárak visszarendeződésével indokolta a társaság.
Bár az árbevétel és a működési eredmény is mérséklődött (644-ről 557 milliárd forintra), a költségek is jelentősen csökkentek. A működési ráfordítások 5 672 milliárd forintról 4 859 milliárdra estek vissza, amit főként az anyagjellegű kiadások visszaesése okozott.
Az adózás előtti eredmény a korábbi 545,5 milliárdról 491,6 milliárdra változott. az EBITDA pedig 825 milliárd forint lett. Ez utóbbi minden idők második legjobb eredménye a cég történetében, a 2023-as rekordév után. A több egyéb tételt is tartalmazó teljes átfogó jövedelem a 2023-as mínusz 189,6 milliárd forintról plusz 556,3 milliárd forintra ugrott.
Regionális terjeszkedés, zöld fordulat és rekordosztalék-javaslat
Az MVM szerint a visszaeső számok ellenére a vállalat erős évet zárt, többek között a nemzetközi piacokon aktív leányvállalatainak köszönhetően. A cégcsoport hangsúlyozta, hogy 2024-ben sikerült növelni a megújuló energiatermelési kapacitást, korszerűsítették az ügyfélszolgálati rendszert, és folytatták a Paksi Atomerőmű üzemidő-hosszabbításának előkészítését. Valamint új gázturbinás erőművek fejlesztését is elkezdték.
A vállalat igazgatósága a 2024-es nyereségből 339,5 milliárd forint osztalékot előírását javasolja. Ebből 126 milliárdot már előlegként ki is fizettek.
Ez azt jelenti, hogy csökkenő nyereség mellett is nagyobb összeg kerülhet az állami költségvetésbe, mint egy évvel korábban.
Érdekesség, hogy a társaság teljes átfogó jövedelme a 2023-as -189,6 milliárdról 2024-re +556,3 milliárd forintra ugrott, ami a pénzügyi mérleg másik pozitív oldala.