2025 április 29

Változatlan alapkamat – Meddig tartja még az MNB a 6,5 százalékos kamatot?

Nem változtatott az alapkamaton a MNB, továbbra is 6,5 százalékon hagyta az irányadó rátát. Bár a döntés megfelelt a piaci várakozásoknak, a jegybank vezetése egy meglehetősen hektikus áprilisi gazdasági környezetben hozta meg határozatát. Az infláció, a nemzetközi kockázatok és a növekedési kilátások is újra fókuszba kerültek.

Az MNB nem változtatott az alapkamaton, továbbra is 6,5 százalékon tartják a rátát

A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a piaci várakozásokkal összhangban változatlanul 6,5 százalékon hagyta az alapkamatot a mai kamatdöntő ülésen. A döntés nem okozott meglepetést, ugyanakkor nem volt teljesen eseménytelen a háttér. A monetáris politika formálói egy különösen zavaros áprilisi gazdasági hónap után ültek tárgyalóasztalhoz.

Az előző, március 25-i kamatdöntő ülésen a testület egyetlen döntési javaslatot tárgyalt, az alapkamat változatlan szinten tartását, amely megfelelt az elemzői várakozásoknak – számolt be a jegybank kamatdöntő üléséről az MNB.

A jegybank utoljára tavaly szeptemberben változtatott a kamaton, akkor is csökkentés történt – azóta ez a 6,5 százalékos szint tekinthető a kamatciklus végpontjának. Az elmúlt hónapokban a kamatvágás lehetőségét elsősorban a forint gyengélkedése, majd idén a vártnál makacsabb inflációs nyomás írta felül.

Nem módosult a kamatfolyosó két széle sem. Az egynapos (O/N) betéti kamat 5,50 százalék, felső széle, az egynapos (O/N) hitel kamata 7,50 százalék maradt.

Varga Mihály szerint az infláció csökkenhet, de nőtt a bizonytalanság

Varga Mihály jegybankelnök szerint a döntést fokozódó növekedési és inflációs kockázatok indokolják, miközben változatlanul elsődleges szempont a pénzügyi stabilitás megőrzése. Hozzátette: a jegybank szerint az infláció áprilisban tovább mérséklődhet, és várhatóan a 4 százalékos szint közelébe kerülhet a következő hónapokban – elsősorban az ársapkák hatása és a nyersanyagárak mérséklődése miatt.

A jegybank azonban óvatos marad. A geopolitikai feszültségek és a világgazdasági kockázatok különösen a kereskedelemben, továbbra is felfelé mutató kockázatokat jelentenek az inflációs pályán. Ezért a jelenlegi kamatszint tartós fenntartása indokolt.

Stabil a megítélés, de nem lehet hátradőlni

Varga utalt a hitelminősítők megállapításaira is, bár a nemzetközi értékelések továbbra is alapvetően kedvező képet mutatnak Magyarországról, a Standard & Poor’s negatív véleménye figyelmeztető jel lehet. Az MNB jegybankelnök szerint a stabil piaci megítélés feltétele, hogy:

  • a növekedés újrainduljon a javuló külső és belső egyensúlyi mutatók mellett,

  • erős maradjon a bankrendszer és a lakossági megtakarítási dinamika,

  • csökkenjenek az adósságmutatók, és az elsődleges költségvetési egyenleg érje el a nullszaldót.

Jöhet korrekció a növekedési előrejelzésben?

Varga Mihály elmondása szerint a Monetáris Tanács nagy érdeklődéssel várja a holnap megjelenő első negyedéves GDP-adatot, amely kulcsfontosságú lehet a jegybank márciusi, 2025-re szóló 2,4 százalékos növekedési előrejelzésének felülvizsgálatában.

A globális kockázatok erősödését az IMF friss jelentése is megerősíti, amely lefelé módosította a világgazdasági kilátásokat. Varga szerint Magyarország, mint nyitott, exportorientált gazdaság, különösen érzékeny ezekre a hatásokra.

A jelen cikkben leírt információk, elemzések a szerző magánvéleményét tükrözik. A jelen cikkben leírtak nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (a továbbiakban: Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást. Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen cikk nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!

Címlapkép forrása: YouTube